Canon EOS-M | Bir Yıl Gecikmeli İncelemesi..

Canon, geçtigimiz sene bu aralar aynasız sisteme gecikmeli bir giriş yaptı EOS-M modeli ile. Kamera kağıt üzerinde iyi görunüyordu ama yeterince lens seçeneği olmadığı için, otomatik odaklamasının şaka gibi yavaş olduğu için ve bunlara rağmen piyasadaki rakiplerinden ucuz piyasaya sürülmediği için satmadı.

Geçtiğimiz ay yazılım güncellemesi ile otomatik odaklama hızını iki katına çıkardılar ve rafları yeni çıkacak modele hazırlamak için fiyatını 22mm lens dahil $299 düşürdüler. Normalde sadece 22mm lensin fiyatı $200 civarında olunca bende kamerayı denemeye karar verdim.

Bir hafta kadar önce elime ulaştı kamera. Bir kere dışarı çıkıp kamerayı deneme fırsatım oldu henüz. Ama ilk izlenimlerimi ve bir kaç fotoğrafı paylaşmak istedim burdan.

IMG_3323

Diğer aynasızlara göre sensörü en büyük kameralardan biri EOS-M. Bu, görüntü kalitesi ve arka planın bulanıklığı konusunda avantaj. Yüksek ISO’larda performansı gayet başarılı. Dokun ekranı iyi çalışıyor. Menü sistemine alışmak kolay. Sağlam bir gövdesi var ve ucuz görünmüyor kesinlikle.

20130727-004226.jpg

22mm lensin (35mm ye tekabül ediyor tam boyut sensörde) boyutu tam kameraya göre. Ben sokak fotoğrafı çekmek için aldım kamerayı ve genelde 50mm kullandım şimdiye kadar. 35mm biraz geniş görünüyor bana, ama alışmak istiyorum. Objenize daha yakın olmaya zorluyor sizi ve bu iyi bir şey.

IMG_3130 copy

Sevmediğim yanları: Otomatik odaklaması hala yavaş. Hareket eden hiçbirşeyi yakalayamıyorsunuz. Ben alan odaklama tekniğini kullandım o yüzden hep. Fotoğrafı çektikten sonra bir saniye kadar beklemeniz gerekiyor ikinci kez fotoğraf çekebilmek için. Ben hızlı çalışan fotografçılardan değilim o yüzden çok rahatsız etmiyor beni ama bazılarını çileden çıkarabileceğini biliyorum bu durumun. Bakacının olmayışı büyük eksiklik bana göre. Ama sokakta ekrandan kompozisyon yapmak daha az dikkat çekiyor ve elektronik bakaçları hiç sevmiyorum. O yüzden elektronik bakaçlı daha büyük bir kamera yerine bu halini tercih ederim. Baterisi çok uzun ömürlü değil.

Sonuç olarak: Bu fiyata benim kullanacağım işler için gayet güzel bir makina. Ama eksiklerinin farkına varıp sizin için olup olmadığına karar vermeden satın almayın bence. Kamerayı kullananlar deneyimlerini yorum bölümünde paylaşırlarsa kamera hakkında bilgi arayan arkadaşlara daha iyi yardımcı olabiliriz..

This entry was posted in lens, vdslr and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

  1. Posted August 11, 2013 at 1:31 am | Permalink

    Güzel fotoğraflar

Leave a Reply