Blackmagic’ten Yeni 4K Prodüksyon Kamerası ve Cep Sinema Kamerası..

Blackmagic Design geçen sene BMCC ile piyasaya güçlü bir şekilde adım attı. Ama sensör yetersizliği yüzünden yeterince kamerayı söz verdikleri tarihte postalayamadılar. Bu süre içerisinde boş durmamışlar ama. Şu an devam eden NAB Show’da (National Association of Broadcasters) iki yeni sinema kamarası daha tanıttılar.

İlki BMCC ile aynı gövdeye sahip Super 35 4K sensörlü prodüksyon kamerası. Global shutter’a sahip, yani rolling shutter problemini ortadan kaldıracak. Ama global shutter ve yeni sensör malesef sadece 12 stops dinamik aralığa olanak tanımış. Yinede DLSR’lardan daha iyi olacağı kesin. İlk önce EF mount olarak piyasaya sürülecekmiş ama PL mount versyonunu, ki bence daha mantıklı, ilerde eklemeyi planlıyorlarmış. Temmuz’da postalanmaya başlıyacak ve fiyatı $3.995!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
İkinci ve beni çok daha fazla heyecanlandıran kamera ise cep sinema kamerası. BMCC’nin cebe sığar versyonu diyebiliriz bu canavara. Süper 16 sensöre sahip, 2.5K yerine 1080p kaydediyor SD kartlara. Dinamik aralığı aynı. Aktif m4/3 mount. Yani mevcut Panasonic ve Olympus lensler problemsiz çalışıyor ve adaptörlerle başka lenslerde kullanılabiliyor. Normal Nikon sitil batarya kullanıyor. Dokun ekrana sahip değil. Fiyatı $995!!!

Her iki kamerada RAW kayıt edemiyor. ProRes 422 10bit ve sıkıştırılmış CinemaRAW DNG kayıt ediyorlar. 4K kamera yenilenen DaVinci Resolve 10, Pro versyonla gelirken cep sinema kamerası LITE versyonu ile geliyor. Aşağıdaki röportajda cep sinema kamerasının neye benzediğini görebilirsiniz..

This entry was posted in video and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply