Yeni Oyuncağım, Canon 100mm f2.8 Macro Lens..

Bir kaç gün önce ikinci el, Canon’un 100mm f2.8 Macro lensini aldım. Alışveriş listemdeydi bir süredir. Hem fiyatı iyi denk geldi hem de lens çok iyi durumda. Bugünde lensi denemek için çok sevdiğim Arboretum Park’a gittim. Daha önce 7D ile bir projede kullanmış ve çok sevmiştim lensi ama sahip olmadım bu lense daha önce.
_D4A2930
Lens hakkında söyleyecek negatif bir şey bulamıyorum kesinlikle. Keskinliği çok iyi. Görüntüde biçim bozukluğu yok. 1:1 büyültme yapabiliyor yani bir santim boyutlu obje, bir santim yer kaplıyor sensörde. Otomatik odaklaması hızlı. Manuel odaklama çok kolay. Tek eksiği görüntü stabilizasyonunun olmayışı L modeline nazaran ama eksikliğini hissetmedim hiç. Kullanımı her anlamda çok zevkli bir lens.
_D4A2926
Makro fotoğrafçılık çok kolay değil. Diyafram açık kullanıldığında netlik aralığı (DOF) bir kaç milimetreye kadar düşüyor. Diyaframı 11 ve üstü değerlerde kullanıncada ışık yetersiz gelmeye başlıyor. Yüksek ISO kullandım o yüzden bir kaç fotoğrafta. Sonuçlar kötü değildi ama ışığın yetersiz olduğu durumlarda flash gerekir. Objenizi kontrol edebildiğiniz koşullardada tripod faydalı olur.
_D4A2889

This entry was posted in lens. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply