Neden Nikon 1 V1 aldım ve kamera hakkındaki ilk izlenimlerim..

Bazı işler için 5D Mark III çok fazla geliyor, iPhone ise yetersiz kalıyordu. Özellikle sokak fotoğrafçılığı için, eğer büyük baskılar yapmayacaksınız kameranın mega pixel’inin 10 civarında olması yeterli. Dar netlik aralığı (DOF) sokak fotoğrafçılığı için avantajdan çok bir dezavantaj bence, bu yüzden full frame’e de ihtiyaç yok. Uzun süre yürüyeceğiniz için kameranın hafif olması daha iyi. Az fark edilmek içinse küçüklüğü büyük avantaj. Hızlı otomatik odaklaması ve sessiz olması da önemli tabii.

Bütün bu bahsettiğim özellikler Nikon’un aynasız serisinin ilki olan V1 modelini tarif ediyor adeta. İlk çıktığı zaman rağbet görmedi V1 çünkü Sony’nin yüksek mega pixelli, büyük sensörlü NEX serisi kameraları ve RX100 gibi V1 ile aynı boyut sensöre sahip ama hızlı sabit lensli modelleri daha avantajlı idi kağıt üzerinde. Piyasadaki diğer aynasız modellere rakip olabilmesi için iyi lens seceneğine yada ucuz satış fiyatına sahip olması gerekiyordu V1’in ama bunların ikisi de yoktu. Sonuç olarak kamera satmadı. Üzerinden bir seneye yakın bir zaman geçti ve Nikon V2’yi piyasaya sürmeye hazırlanırken satıcılardaki V1 stokunu azaltmak için kamerayı üçte bir fiyatına satmaya karar verdi. Kit lensi ile fiyatı $299’a düşünce ben de dayanamayıp aldım bir tane.

DSC_0315
Nikon renklerini sevmişimdir hep ama daha önce hiç Nikon kamera kullanma fırsatım olmamıştı. Kamera bir kaç gün önce elime ulaştı. Kısa bir alışma sürecinden sonra kamerayı sandığımdan daha çok sevmeye başladım. Yakışıklı sade bir görünüşü var dışardan. Basit bir menüye sahip. Hızlı işletimcisi olduğundan gerek açılma hızı, gerekse fotoğrafları işleme hızı oldukça iyi. Elektronik enstantenesi sayesinde saniyede 10, 30 yada 60 kare hızına ulaşabiliyor. Yüksek hızlarda ama kontrolü eline alıyor kamera. Normal hızı 5 fps. Otomatik odaklaması DSLR’lar kadar iyi. Dinamik aralığı iyi. LCD ekranı parlak güneş altında bile görülebiliyor. Odaklama bip sesini kapatıp elektronik enstantene kullanınca inanılmaz sessiz oluyor kamera. D700’ün kullandığı bateriyi kullanıyor ve oldukça uzun süre dayanıyor. Dahili intervalometeri sayesinde başka bir aksesuar gerekmeden timelapse çekebiliyorsunuz ama en az 5 sn’lik aralıkta çekiyor fotoğrafları. RAW dosyaları üzerinde her türlü oynamaya iyi cevap veriyor.

DSC_0451
DSC_0393
Kamera hakkında sevmediklerime gelince, düşük ASA’larda bile görüntüde gürültü mevcut ama organik gorünümlü olduğu için beni çok rahatsız etmiyor. Kit halinde kamerayla gelen 10-30mm lens yavaş ve biraz bulanık diğer tercihlere göre. Yeni 18.5mm f1.8 lens çıkardı Nikon, iç mekanda fotoğraf çekebilmek için şart. Neyse ki ucuz bir lens $200’ın altında fiyatıyla. Onun haricinde ayarların bir çoğunun menü içerisinde gömülü olması biraz sıkıcı. Elektronik bakaç iyi ama kenarında bir sensör yardımıyla göze yaklaştırıldığında aktif hale geliyor. Buda anlık kararmalara neden oluyor. İyi çalışıyor ama istenmezse ufak bir parça bantla kapatılarak etkisiz hale getirilebilir. Bu arada LCD’yi kullanarak fotoğraf çekmek daha az dikkat çekiyor sokakta onu fark ettim. Lens üzerinde netleme halkası yok. O yüzden manuel netleme neredeyse imkansız. Sadece otomatik netlemeyi kullanıp manuele geçerek kullandım ben sokakta o sayede işimi gördü.

DSC_0295
Sonuç olarak, bu fiyata oldukça iyi bir kamera. Ama normal fiyatıyla asla sahip olacağım bir kamera değil. Ben video için kullanmayacağım, o yüzden denemedim video kalitesini. Tavsiye eder misin diye soracaklar için, ihtiyacınıza göre karar verin derim. Ben sokakta, iyi ışıkta kullanacağım ve dar netlik aralığı (DOF) istemediğim için işimi görecek bir makine. Büyük baskı yapmayı da düşünmüyorum, 10 megapixel ile kitap boyutu, kaliteli baskılar alınabileceği için benim ihtiyacımı karşılayacak. Boyutu ve ağırlığı sayesinde kolay taşınabildiği için daha üretken olmamı sağlıyacak benim. Ama unutmamak gerek kalitesi tamda DSLR’ım ve iPhone’um arasında bir yerde. Yani DSLR’ın yerini almayacak profesyonel işlerimde sadece DSLR’ın falza geldiği görevleri üstlenecek..

DSC_0468

This entry was posted in vdslr and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply