Hangi Lensi Almalıyım?..

Bu soru sizden gelen soruların başında geliyor. O yüzden kapsamlı bir blog gönderisi yazmaya karar verdim. Canon sistemle çalışan lenslerle ilgili bu gönderi çünkü en haşır neşir olduğum sistem bu. Ayrıca ben öncellikle video ile ilgilendiğim için tavsiye edeceğim lensler video çekimine odaklı ama fotoğraf için de geçerli. Bunların ışığında lens alırken bilmemiz gerekenler:

EF Lens Mount: EF “Electro-Focus” anlamına gelir. Canon’un 1987’den bu yana standart SLR film ve digital kamera lens mountudur.

EF-S Lens Mount: 2003’te Canon sadece APS-C yani 1.6 çarpanlı sensöre sahip EOS kameralarına özel bir mount piyasaya sundu. EF lensler EF-S gövdelerde kullanılabiliyor ama EF-S lensler EF gövdelerde yani tam boyutlu sensöre sahip gövedelerde kullanılamıyor. 

EF-M Lens Mount: Son olarak geçtiğimiz yılın sonunda Canon APS-C boyut sensöre sahip, aynasız sistemine özel EF-M mount piyasaya sundu. EF ve EF-S lensler adaptör yardımıyla EF-M gövdelerde kullanılabiliyor.

IS: Görüntü stabilizasyonu, Canon özellikle video için çok faydalı bu özelliği, giderek artan sayıda lenste bulundurmaya başladı. Özellikle telephoto lenslerde çok faydalı bu özellik. 

L-Serisi Lensler: EF Mount olan L lensler Canon’un en iyi lensleri. Bu lenslerin çoğunluğu hava sızdırmaz ve sabit diyaframa sahip. Üzerlerinde kırmızı bir halka ile tanımlanırlar ve hepsi parasoley ve koruma kesesiyle birlikte gelir.

USM: Ultrasonic Motor lensler, diğer otomatik odaklama motorlarına nazaran USM lensler daha hızlı ve sessiz otomatik odaklama yapıyor.

STM: Stepping Motor lensler, DSLR’ların video çekmeğe başlaması ve videoda daha da yumuşak ve sessiz otomatik odaklamaya gerek duyulmasından ötürü Canon bu sistemi geliştirdi. Henüz bu odaklama motoruna sahip iki lens piyasaya sunuldu. EF 40mm, ve EF-S 18-135mm. Ayrıca EF-M lensler de bu teknolojiye sahip.

Prime (sabit odaklı) Lensler: Sabit odaklı lensler genellikle daha hızlı ve daha iyi optik kaliteye sahiptirler. Prime lenslerin avantajlarından baska bir gönderide bahsetmistim.

Zoom Lensler: Zoom lensler çalışması daha kolay lenslerdir. Ama kit halinde gelenlerinden kaçınılması şiddetle tavsiye edilir. Video için sabit diyaframlı olmaları şart yoksa zoom yaparken f-stop değerimiz degişir ve görüntü bir işe yaramaz.

Tam Boyutlu Sensöre Sahip Kameralar İçin Lensler:

Eğer 1D yada 5D serisi bir kamerayla çekim yapıyorsanız tavsiye edeceğim lenslerin başında EF 50mm f1.4 gelir. f1.2l versyonu tabii ki tercih edilir ama bu fazladan $1000’ınıza malolucak aklınızda bulunsun. Bunun haricinde 35mm de harika bir aralık. Canon 35mm L lensi güzel ama fiyatı da güzel yine. Ama Sigma yeni bir 35mm f1.4 piyasaya sundu. Hakkında çok iyi şeyler duydum. Üçüncü parti lenslere hep burun kıvırmışımdır ama bunu değiştirecebilecek aklımdaki bir kaç lensten biri bu. Benim de alışveriş listemde.

Daha da geniş aralığa ihtiyaç duyanlar için Canon 24mm ve 28mm f2.8 IS lensler sundu piyasaya. İyi lensler ama yavaşlar. 24mm f1.4L harika bir lens ama $1.750. Onun yerine ben EF 24-105mm f4L IS  tercih ettim. Bu sayede orta aralıkları kaplayan görüntü stabilizasyonlu bir lensim oldu. Ucuz ve video için harika bir lens. Yeterince hızlı değil ama hıza ihtiyaç duyduğumda prime lensler yardıma koşuyor. Bu aralıkta 24-70mm f2.8L mevcut farkındayım. Özellikle ikinci versyonu Canon’un en net optiklerinden. Ama çok ağır, pahalı ve görüntü stabilizasyonu yok. Yeni çıkan f4 IS versyonu da saçma çünkü 24-105mm daha ucuz ve daha geniş bir aralığı kaplıyor. Son bir alternatif daha var bu aralıkta oda Tamron SP 24-70mm f2.8 DI VC USD. İyi şeyler duydum hakkında ama denemedim şahsen. Süper geniş açıya ihtiyaç duyacaklar için EF 14mm f2.8L USM mevcut, süper pahalı ama gorüntü deformasyonu en az olan en geniş lens bu piyasadaki.

Telephoto lense ihtiyaç duyanlar için EF 70-200mm zoom tercihleri mevcut. IS olanları tavsiye edilir. Hızlandıkça fiyatlarıda artıyor tabii. Ben açıkcası çok büyük buluyorum bu lensleri. Onun yerine EF 135mm f2L yada EF 100mm f2.8 macro lensle beraber 1.4 çarpanlı aralık genişletici almayı daha uygun buluyorum. Bu kendi ihtiyaçlarım göz önünde bulundurularak yapılan bir seçim tabii herkes kendi ihtiyacına göre doğru seçimi yapmalı. Ben prime lensleri daha çok seviyorum. 135mm Canon’un en iyi lenslerinden bana göre. 100mm de harika, macro özelliği olması iyi, L versyonunda IS mevcut ama yeterince telephoto değil bana göre.

APS-C Boyutlu Sensöre Sahip Kameralar İçin Lensler:

60D, 7D gibi 1.6 çarpana sahip sensör boyutlu bir kameranız varsa 50mm yine iyi bir tercih ama full frame de olduğu kadar kullanışlı değil çünkü size 80mm bir görüntü verecek ve bu genelde portre çekimleri için uygundur. O yüzden Sigma 35mm f1.4 çok daha kullanışlı bir lens olur diye düşünüyorum.

Orta aralık bir zoom ihtiyacı olanlar için EF-S 17-55mm f2.8 IS lens çok iyi bir tercih. L degil ama kaliteli, hızlı ve görüntü stabilizasyonu var. Daha da geniş aralık için herkesin bildiği Tokina 11-16mm f2.8 AT-X 116 Pro DX mevcut. Canon’un 10-22mm’den daha hızlı ve sabit diyaframlı.  Tek kötü yanı sadece APS-C sensörlerle çalışması yani ilerde full frame e geçiş yapacaksanız bu lens çalışmayacak demek.

Telephoto lense ihtiyaç duyacak olanlara yukarda bahsetmediğim 85mm tercihleri var. Canon’un L versyonundaki odak halkası garip. f1.8 versyonu gayet  yeterli bir lens bence ve çok daha ucuz. 100mm de çok mantıklı APS-C sensörler için.

Son olarak bir prime set oluşturmak isteyenler için tavsiyem aralıkları iki kat seçmeniz olur. Yani full frame kameranız var ve üç prime lens istiyorsunuz geniş lensiniz 24mm ise diğer iki tercih 50mm ve 100/135mm olmalı. APS-C sensörde ise 14mm ise geniş lensiniz diğer iki tercih 35mm ve 85/100mm olması daha mantıklı yeterince aralığı kaplamak için..

This entry was posted in lens and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply