iPhone Fotoğrafçılık Tavsiyeleri..

iPhone’la başlayan mobil fotoğrafçılık akımı giderek ciddileşiyor bildiğiniz gibi. Halen çoğu profesyonel fotoğrafçı burun kıvırıyor bu gelişmelere ama giderek artan sayıda sokak ve haber fotoğrafçısı mobil fotoğrafçılığın avantajlarından her gün faydalanıyor.

IMG_4210

Profesyonellerin, haklı olarak, en çok şikayet ettiği konu mobil kameraların yeterince manuel ayara sahip olmaması. Ama son dönemde gerek firmware update’ler gerekse yeni çıkan uygulamalar bu eksikliği yavaş yavaş gidermeye başladılar. iPhone’un kendi kamera uygulaması, pozlama ve odaklamayı kilitlememize izin veriyor. Ve şu an itibariyle piyasadaki en iyi uygulama olan ProCamera‘da pozlama ve odaklama ayarları ayrı ayrı kilitlenebiliyor. Bu önemli çünkü pozlamayı ışığın en yüksek olduğu yere göre yaparken odaklamayı objemizin bulunduğu farklı bir noktaya kilitleyebiliyoruz.

IMG_3347

Ayarlarımızı manuel yapabilmek istediğimiz sonuca en yakın görüntüleri elde etmemize yardımcı olurken aynı zamanda bize hız katarak anı kaçırmamamıza da yardımcı oluyor. Sokak fotoğrafçılığında hızlı olmak ve fark edilmemek çok onemli unsurlar bilindiği gibi. Belli bir mesafeye odaklanmış ve ortamdaki en yüksek ışığa pozlanmış olarak, ana hazır beklemek bize büyük avantaj sağlıyor.

IMG_4855

Işığın güzel olduğu zamanlarda çekime çıkmak gerekiyor ayrıca. Güneş doğumu ve batımı gibi. iPhone’la karanlikta iyi sonuç elde etmek imkansız. Doğru bir ışık gördüğünüzde durup beklemek, gölge ve yansımaları izlemek, güzel kompozisyonlar üretmek açısından önemli unsurlar arasinda yine.

Son olarak, cep telefonlarının bir diğer artısı da fotoğraflarınızı dünyayla anında paylaşabilmek. Tabi kurguyu da telefonda yapmak gerekiyor bu avantajdan tam faydalanmak için. Uygulamalar bu konuda da oldukça gelişti. Snapseed benim en çok zaman harcadığım kurgu uygulaması ve bedava! Filterstorm‘da ikinci tavsiye ediceğim kurgu uygulaması iPhone için.

Ödüllü mobil fotoğrafçısı ve öğretmen Koci Hernandez’in konuyla ilgili Lynda.com’da harika bir eğitim videosu mevcut. Burda paylaşayım:

This entry was posted in Mobil and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply