Karanlık ve Yağmurda Sokak Fotoğrafı Çekmek..

Şu anda Seattle’da yaşadığımı daha önce blogda okumuşsunuzdur. Sokak ve belgesel fotoğrafçılığına merakımı da gerek blog gönderilerinde gerekse fotograflarımda gözlemlemişsinizdir. Burda yaşamanın dezavantajlarından biri havası. Genelde yağmurlu oluşu hem ekipmanınıza zarar gelebilir diye hemde verdiği ruh hali yüzünden sizin kendinizi dışarı atıp istediğiniz kadar hikaye anlatmanıza engel/bahane oluyor bir şekilde. En azından benim için öyleydi şimdiye kadar. Geçenlerde akşam dayanamayıp küçük bir şemsiyeyle attım dışarı kendimi kameramla.

Sandığımdan iyi geçti bir saatlik falan yürüyüşüm yaşadığım muhitin etrafında. Etrafta bar/restorant çok olduğundan insan oluyor dışarda hava nasıl olursa olsun. Fark ettim ki akşam daha az farkediliyorsunuz büyük bir kamerayla da dolaşsanız. Tabi şemsiyenin altında olmanın da faydası var. Ne kadar şemsiyenin altında da olsam ama kamerayı sudan korumak çok kolay olmuyormuş onu anladım ki çok aşırı bir yağmur yoktu aslında. Plastik koruma çantaları varmış ucuza, iyi fikir kesinlikle kullanmak o yüzden.

ISO sürekli 3200 civarında idi. Eğer bir vitrinin ışığından yararlanıyorsanız objenizi aydınlatmak için odaklama çok sorun olmuyor. Ama daha karanlıkta istediğiniz hızda odaklama çok kolay değil 5D Mark III’ün odaklamasını ne kadar geliştirmiş olsalarda. Tabii en az f1.8 bir prime lens şart ışığın yetersizliği yüzünden. Daha önce blogda paylaştığım zone focusing tekniğini kullanabilirsiniz ama özellikle tam boyut algılayıcı bir kamerayla diyafram o kadar açıkken odak aralığı malesef çok dar oluyor. Yinede gözünüz alışıyor bir süre sonra mesafeyi ayarlamaya.

Onun haricinde tavsiye edeceğim bir şeyde yanınıza birini almanız olabilir. Çünkü burası bile genelde güvenlidir ama üç serseri kamerayı görünce elimde kısa bir süre takip etti beni. Kalabalık bir yöne doğru yürüyünce bıraktılar takip etmeyi. İyi bir deneyim değildi tabii.

Böyle fotoğraf görmedik çok şimdilere kadar çünkü digital makinelerin az ışığa hassasiyetleri bu kadar güçlü değildi. 5D Mark III gözün gördüğünden daha aydınlık hale getirebiliyor sahneyi ki bu inanılmaz. Zevkli ayrıca. Bence daha sık görmeye başlıcaz akşam çekilmiş sokak fotoğraflarını..

This entry was posted in blog and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply