Yeni Sony F5 ve F55 Digital Sinema Kameraları..

Sony bugün hem RED hem de Canon’u oldukça üzecek yeni teknoloji kameralar sundu piyasaya. Gerek özellik gerekse fiyat bakımından kağıt üstünde çok avantajlı görünüyor bu kameralar piyasadaki kameralara nazaran. Hem benim hem de muhtemelen bu blog takipçileri için çok pahalı olacak böyle kameralara genelde yer vermiyorum ama olan bitenden haberdar olmak adına paylaşmak istedim.

PMW-F5 ve PMW-F55 oldukça yakın özelliklere sahip, saniyede ulaşılan kare hızı ve F55 daki global shutter (görüntüdeki sallanma, eğiklik gibi problemleri ortadan kaldırıyor) haricinde. RED gibi modüler bir yapı kullanmış Sony bu kameralar için. Yani bir sürü opsyon sunuyor: farklı codec’lerde kayıt, monitör seçenekleri, harici 4K raw kayıt edici ve lensler gibi. Aynı Süper 35mm boyut sensöre sahip iki kamerada. Ve 14 stop dinamik aralıkları varmış. Sadece gövde olarak F5’in 18-20bin $, F55’in ise 50bin $ civarında fiyatı olacağı söyleniyor. Tabi raw, 4K modülleri de ucuz olmayacaktır.

RED Sony’nin bu duyurusundan bir gün sonra kamera fiyatlarını değiştireceğini açıkladı, yani yarın. Canon da eğer C300, C500 sinema kameralarının fiyatlarında değisiklik yapmazsa piyasadaki payından oldukça kaybedecek gibi görünüyor..

This entry was posted in blog and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply