Sony’den Üç Yeni Full Frame Kamera..


Sony aynı sensörü taşıyan ancak birbirinden oldukça farklı karakterde üç yeni kamera piyasaya sundu bugün. A99, NEX VG-900, DSC_RX1. Kendim bir DLSR kullanıcısı olduğum için (hem video hem fotoğraf için) merak ettiğim kamera A99 idi. Öncelikle ona göz atalım o yüzden:

5D Mark III’te şikayet ettiğimiz video özelliklerini dinlemişe benziyor Sony çünkü A99 sıkıştırmasız HDMI (8-bit 4:2:2), 1080p 60fps, hareketli ekran ve çift sistem otomatik odaklamaya sahip. 24MP sensörüyle görüntü kalitesinin Mark III e yakın/eşit olacağını gösteriyor. Sony işi ciddiye aldığını ayrıca ses konusunda sunduğu aksesuarla belli ediyor. XLR adaptör ve shotgun mikrofon sistemi $800 a alınabilecek. Bu kameranın beni heyecanlandırmama sebebleri ise 1) Kameranın A-Mount oluşu, lens seçenekleri az olacak, mevcut Nikon/Canon lensleriniz adapte edilemiyor. E-Mount çok daha avantajlı bu konuda. 2) Videoyu AVCHD 2.0 codec’te kayıt ediyor oluşu. Evet temiz HDMI cıkışı var ama ucuz değil ve DSLR ile çekim yapıyor olmanın avantajlarını ortadan kaldırıyor. Geniş incelemesi ve özellikleri burda. Örnek video burda. US fiyatı $2.800.

NEX VG-900 a gelelim: Dünyanın ilk full frame video kamerası. E-Mount ve A99’da olduğu gibi sıkıştırmasız HDMI çıkışa sahip. ND filtre yok. 🙁 XLR giriş adaptörü ek olarak alınabiliyor. Sony Vegas 11 kurgulama sistemiyle geliyor! Ben hiç kullanmadım ama bazılarının bu sistemi oldukça sevdiğini biliyorum. Göze çarpan ilginç bir özelliği var: Eğer küçük boyut sensör için yapılmış bir lens takarsanız kamera otomatik olarak sensörü APS-C boyutta kesik olarak kullanıyor. Daha fazla bilgi burda. US fiyatı $3.300.

DSC-RX1: Bu “özel” kamera ise full frame ve sabit Zeiss 35mm f2.0 lense sahip. Özel çünkü full frame ve ceket cebine sığar büyüklükte. Bu kameradan çıkan görüntüler D800, 5DmIII gibi kameralarla eşit seviyede olacak. Fuji X100, Leica X2 gibi kameralardan ise çok daha üstün olacak. US fiyatı $2.800 çok evet ama aynı 35mm lens kombinasyonu ile Leica M9 aldığınızı düşünürsek çok daha hesaplı kalıyor yanında. Ben şahsen 50mm lens tercih ederdim tek lens olucaksa ama 35mm de çok kullanışlı. Steve Huff katıldığım bir yorum yapıyor blogunda: Kamerada dahili flash var ama bakaç yok. 🙁 Flash yerine bakaç sığdırmaya çalışsaymış Sony çok daha başarılı olurmuş bence de. Tüm özellikleri burda.

Başlıkta üç kamera diyor ama fotoğraf neden dört kamera gösteriyor diye merak eden olmuştur. Nedeni 4. bir kameranın tanıtılmış oluşu, NEX-6 ama full frame değil. 16MegaPiksel APS-C sensörlü bu kamera hem NEX-5N/5R hemde NEX-7 den daha üstün aslında. Yüksek ISO performansı, odaklama hızı, video kalitesi, WIFI kapasitesi ve app’leri ve de fiyatı açısından NEX serisinin en iyi kamerası şu an itibari ile. Ayrıntılı bilgi burda. US fiyatı $999 16-50mm kit lens ile.

Son olarak bu kameraların yanı sıra bir dizi lensi de piyasaya sundu Sony bahsedelim kısaca: Sony 10-18mm f4 (US $850), Sony 35mm f1.8 (US $450), Sony 16-50mm f3.5-5.6 (US $350). Hepsi E-Mount.

This entry was posted in vdslr and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply