Canon 6D bugün tanıtıldı..

Nikon’un bir önceki blog gönderisinde gördüğümüz D600 a rakip olarak Canon bugün, ilginç biçimde adının içinde yine “6” olan ve özellikleri bakımından da aynı sınıfta olan, 6D modelini piyasaya tanıttı. Bir kameranın plan aşamasından raflarda yerini almasına kadar geçen sürenin bir yıla yakın olduğunu düşünüyorum. İki ayrı şirketin birbirinden habersiz olarak birbirine bu kadar yakın iki ürünü aynı zamanda piyasaya çıkarmaları teoride imkansız olmalı AMA oluyor nasıl oluyorsa. Burdan şirketlerin aralarında bir tür antlaşma olduğu sonucuna kesin varamayız ama bilmediğimiz pazarlama oyunlarının döndüğü kesin.

Komplo teorimden sonra ürüne gelelim. 🙂 Bu ay içinde piyasaya sunulan 3. tam boy sensöre sahip HDSLR 6D. Görünüşe göre 5D3 nin tüm video özelliklerine sahip. WIFI ve GPS özellikleri eklenmiş. Kulaklık girişi yok. Bakaç %100 lük kapsamaya sahip değil. Otomatik odaklaması zayıf 5D3 e göre ve CF kart girişi yok. 5D3 ün arka sol panelindeki tuşlara da sahip değil. Dolayısıyla daha küçük, hafif ve ucuz. Benzer fiyatlı ve hala üretimde olan 5D2 ile kiyaslandığında ise daha hızlı işletimcisi, daha geniş ISO aralığı, HDR, WIFI ve GPS gibi özellikleri ve geliştirilmiş videosu ile oldukça avantajlı görünüyor.

Özellikleri:

-20.2MP tam boyut CMOS sensör
-DIGIC 5+ görüntü işlemcisi
-ISO 100-25600, 50-102800 çıkarılabiliyor
-4.5 fps devamlı çekim
-1080/24/25/30p ALL-I video çekimi, kulaklık girişi yok
-Tek SD kard yuvası
-11 nokta otomatik odaklama sistemi
-97% bakaç kapsama
-1040k 3 inç LCD ekran (hareketli ekran değil)
-Dahili Wi-Fi and GPS
-US fiyatı $2099.

This entry was posted in vdslr and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply