Sony RX100 yılın en iyi kompakt digital cep kamerası..

Normalde beni cebe sığar digital kamera haberleri heyecanlandırmaz hiç. Ama Sony bu ufak kameraya DSLR da bulunabilecek hemen her özelliği sığdırmayı başarmış. Sensörü micro 4/3 sensörden küçük ama aynı boyutta diğer tüm kamera sensörlerinden daha büyük. Görüntü kalitesi harika. “Beyaz büyü” LCD ekranı sayesinde parlak güneş ışığında bile ekranı sorunsuz görüp kompozisyonu yapmak mümkün. Buda elektronik bakac eksikliğini daha az hissettiriyor. Tam manuel video. Oldukça sessiz. Odaklaması gayet hızlı. Düşük ışık performansı çok iyi. Hızlı zeiss lense sahip. Zoom yapmaya başlar başlamaz f stop değişmeye başlıyor ama yine de 28mm de f1.8 oldukça iyi.

Hiç mi kötü yanı yok peki? Var tabii. Elektronik bakaç ve hareketli ekran iyi olabilirmiş ama onlarla boyutu bu kadar küçük kalamazdı büyük ihtimalle. Shutter hızı 1/2000 e kadar çıkabiliyor sadece. Pili şarj ederken kameraya takılı olması şart. 🙁

Özellikleri:

– 1 inç CMOS sensör
– 20 Mega Piksel
– 3 inç LCD ekran
– Zeiss 28-100mm f1.8-4.9 lens
– 10 fps
– 1080p @50p video
– RAW desteği
– SD/SDHC/SDXC kart yuvası
– Panorama, HDR modları
– Görüntü stabilizasyon var
– Fiyatı $649

Fiyatı yüksek evet ama DSLR ı her koşulda yanında taşımayı zor bulanlar ve görüntü kalitesinden taviz vermek istemeyenler için iyi bir tercih olacaktır. Sokak fotoğrafçılarının da seveceğini düşünüyorum..

This entry was posted in blog and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

  1. hakan
    Posted September 22, 2012 at 8:37 pm | Permalink

    ben kullanıyorum bu cihazı gerçekten süper çekim yapıyor küçük bir canavar bu büyük makinemi aratmıyor

Leave a Reply