5D3 canlı müzik fotoğraf/video testi..

Kamerayı da düşük ışıkta denemiş olurum bahanesiyle arkadaşlarımın canlı performansına gittim geçenlerde. Yüksek ISO da inanılmaz sonuçlar verdiği biliniyor kameranın. Ama diyaframı tam açmamama rağmen aşırı yüksek ISO ayarlarına ihtiyacım olmadı bu sefer.

Video 1250 ISO’da çekildi. LCD ekranın yüksek çözünürlüğü sayesinde sanıyorum renkler ve kontrast göze daha iyi görünüyor 7D ve mark 2 ye nazaran. Odaklama yapmakta daha kolay o yüzden. Ekran koruyucusu isteyip istemediğimden emin değildim ama evde fazladan bir tane iPhone ekran koruyucusu vardı. Kesip denedim ve gayet güzel oldu. Varlığı bile belli değil. 🙂

Bu arada deneme ve tavsiyeler sonunda Technicolor picture style kullanmama kararı aldım. En iyi sonucu kamera içinde naturel profili seçip Sharpness: 0, Contrast: en solda, Saturation: -2, Color: 0‘da kullanmak veriyor.

Stabilizasyon olmayan bir lensle (50mm f1.4) elle çektim videoyu. İlk başında biraz uzaktaydım o yüzden yürüyerek yaklaşmam kötü göründü ama ilk dakikadan sonrası fena değil. Jello efekt görmemek görüntüde mutlu edici kesinlikle.

Mekanda ses kayıt aletleri bozuk olduğu için kameradaki sesi kullanmak zorunda kaldım. Soundtrack Pro ile az bir düzeltme ile ortaya çıkan sonuç bu. Ses ayarı yaparken ses üretmeden dokunmatik ayar yapabilmek güzel bir ayrıntı olmuş.

Çektiğim bir kaç fotoğrafı da paylaşayım. Fotoğrafları hangi ayarla çektiğimi merak edenler için altlarına bilgilerini ekledim. Üzerlerine tıklayıp biraz daha büyük hallerini de görebilirsiniz..

f/1.8, 1/80sn, ISO 1250

f/1.8, 1/80sn, ISO 1250

f/2.0, 1/60sn, ISO 3200

This entry was posted in vdslr, video and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply