Yeni ‘4K hazır’ Sony FS700 tanıtıldı..

Bir süredir internette söylentileri dolaşan Sony FS700 bugün Sony’nin resmi sitesinde tanıtıldı. FS100 modeline dıştan çok benziyor kamera ama getirdiği yenilikler bahse değer nitelikte. Super35mm CMOS Sensör taşıyan makine yakın gelecekte sunulacak bir firmware upgrade ile 4K RAW çıkışı sağlayacakmış. Tabii ki harici bir kayıt ediciye ihtiyaç olacak ama söylentilere göre Sony bunu sağlıyacakmış. Bu elbette ek bir ücret karşılığında olacak ama fiyatı konusunda kimsenin henüz fikri yok. Kameranın kendi fiyatı da henüz açıklanmadı ama $8.000 civrarında olması bekleniyor.

Bunun haricinde kamerada 3 adet, ışık miktarını 2,4 ve 6 stop azaltabilen ND filtre mevcut. FS100’da ND filtrenin olmayışı videocuların şikayet ettiği bir konuydu. Kameranın bana göre göze çarpan en büyük özelliği ise 1080p’de saniyede 240 kare hızına ulaşabiliyor olması. Beklenilen fiyatıyla böyle bir hıza ulaşacak olması, satışında piyasadaki diğer kameralara nazaran büyük bir avantaj sağlıyacaktır. Kameranın saniyedeki kare hızı 960’a kadar çıkabiliyor ama düşük çözünürlükte tabii. 240 karenin üzerindeki hızla çekilen görüntünün kullanılabiliceğini sanmıyorum.

E-mount’a sahip kamera adaptörle, full fonksyon çalısacak Canon EF lenslerini de kullanabilicek. Lens konusunda o yüzden kimseden şikayet duyulmayacaktır diye düşünüyorum. Fiyatı, görüntü kalitesi, 4K RAW çekicek olması ve hızı göz önünde bulundurulunca hem C300’a hem de RED’e çok iyi bir alternatif olacağa benziyor..

Güncelleme:

Sony’nin resmi vimeo sayfasında kameranın ilk tanıtım filmi paylaşıldı. Slow motion video da kapsıyor:

Başka biri de kamerayla yaptığı 480 fps testini paylaşmış. Gayet başarılı ve kullanılır görünüyor! Sony gerçekten sektörtekilerin isteklerini dinlemiş ve gayet başarılı bir makine yapmış:

This entry was posted in blog and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

  1. Mustafa kilinc
    Posted May 22, 2012 at 1:37 pm | Permalink

    Super biseyy bu aliyorum

One Trackback

  • […] daha fazla yavaşlatılmış görüntü izleyecek gibiyiz. Yakın geçmişte tanıtımı yapılan Sony FS700 da şu an itibariyle piyasanın en ucuz full hd, 240fps çekim yapabilen kamerası. Aşağıda iki […]

Leave a Reply