Sokak fotoğrafçılığı için hangi kamera bana göre?..

Özellikle son dönemde rangefinder, point and shoot ve micro 4/3 gibi DSLR’lara nazaran daha küçük ve kolay taşınabilir makinelerin otomatik netlik hızlarının artması ve sensör boyutlarının büyümesi, sokak fotoğrafçılarının bu tip makinelere daha çok yönelmelerine sebep oldu. Bu talepte firmalar arasında rekabet yarattı dolayısıyla. Ama seçeneklerin artması da seçim yapmayı zorlaştırdı biz tüketiciler için. O yüzden özellikle piyasaya yeni sürülen ve adından çok söz edilen bir kaç kameranın başlıca artı eksilerini paylaşmanın faydalı olabileceğini düşündüm.

Fuji X-Pro 1:
16 megapixel APS-C boyut sensöre sahip (1.6x crop). Yüksek ISO performansı full frame DSLR’lar kadar iyi. Görüntü kalitesi harika. Sabit odaklı lens seçenekleri iyi. Otomatik netleme ÇOK yavaş/başarısız. Aşırı pahalı, US $1.699.


Sony NEX-7:
24 megapixel, X-Pro 1 ile aynı boyut sensöre sahip. Elektronik bakaçı piyasadakilerin en iyisi. Hareketli ekranı var. Görüntü kalitesi iyi. Otomatik netlemesi hızlı. 10 fps. Lensleri büyük ve ağır. Lens seçeneği çok az. Pahalı, US $1.198.

Olympus OM-D EM-5:
16 megapixel micro 4/3 boyut sensör (2.0x crop). Piyasadaki en hızlı otomatik netlemeye sahip. Lens seçenekleri iyi. Kötü hava şartlarına dayanıklı. 5 boyutlu stabilizasyona sahip. Stabilizasyon motoru ses yapıyor. Fiyatı iyi, US $999.

Canon G1X:
14 megapixel, 1.5x crop sensör. Büyük. Mercek değiştirilemiyor. Mercek bazı koşullar için yavaş. Stabilizasyonu var. Otomatik netleme hızı iyi. En yakın netleme mesafesi yüksek. Fiyatı iyi, US $799.


Panasonic GX1:
16 megapixel, micro 4/3 boyut sensör (2.0x crop). Elektronik bakaç yok, harici almak gerekiyor. Hareketli ekranı yok. 4 fps. Otomatik netleme hızı iyi. Fiyatı iyi, US $679.

Not: Amacım şu yada bu markaya daha iyi demek değil bu gönderide. Kıyaslama da yapmıyorum markalar arasında. Herkesin ihtiyacına cevap verecek kamerayı seçmesinde bir nebze yardımcı olabilmek için yazdım..

This entry was posted in blog and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply