BlackMagic Sinema Kamera 2.5K, 12Bit RAW, $3.000..

Su anda devam eden NAB Show’da BlackMagic Design yeni bir video kamera tanıttı. Büyük heyecan uyandırmasının sebebi, $3.000’lık fiyatla 2.5K çözünürlükte RAW kaydediyor olması. RAW kayıt formatı CinemaDNG 12 Bit ancak dileyenler için Apple ProRes ve Avid DNxHD formatlarıda mevcut. Dokun ekrana sahip kamerada Thunderbolt ve HD-SDI baglantıları mevcut. Dinamik aralığı 13 stop olan görüntüyü SSD’ye kayıt ediyor. Canon EF ve Zeiss ZF lenslerle uyumlu ve DaVinci Resolve 9.0 color correction software ile geliyor. Tek burun kıvrılacak tarafı sensör boyutu kameranın, aktif sensör boyutu 15.6mm x 8.8mm yani Super16mm bir kamera Super35mm değil. Ancak bu fiyata bu özellikleri taşıyan bir kamera HDSLR piyasasını ciddi bir şekilde etkileme potansiyeline sahip. Eylül ayında postalanmaya başlıyacakmış.

Tabii ki bu özelliklerin hepsi harika ancak bir çok soru henüz cevap bulmuş değil kamera hakkında. SSD kartlar ucuzlamaya başlasa da hala pahalı. Video örnekleri (burda) sıkıştırılmış olduğu için doğru eleştri yapmak için uygun değil. Sensör boyutu yüzünden ISO performansının iyi olacağını ummak yanlış olur. Yepyeni bir kamera olduğu için hataları olucaktır. Geliştirilmesi için zaman tanımak lazım. O yüzden balıklama atlanması tavsiye edilmez. Ama sonuç olarak, büyük firmaları bu fiyat aralığını daha ciddiye almaya zorlayacağı için öyle yada böyle herkese fayda sağlayacağı kesin bir makine..

This entry was posted in blog and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply