Alan odaklama (Zone focusing) tekniği..

Son dönem digital fotoğraf makinelerindeki otomatik odaklama sistemleri oldukça hızlandı. Ama özellikle sokak fotoğrafçıları için bazen kamerayı göz seviyesine kaldırıp odaklama yapmak bile An’ı kaçırmak demek olabilir. O yüzden çoğunlukla manuel lenslerle sokak fotoğrafı çeken sanatçıların sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan Alan Odaklama (Zone Focusing) bu gibi durumlarda yaşam kurtarıcı olabilir.


Alan Odaklama kısaca, fotoğrafı çekmeden önce odak aralığını (DOF) kullanarak istenilen mesafedeki obje/objelerin manuel olarak odakta olmasını sağlamak. Sabit odaklı manuel lenslerde bu biraz daha kolay çünkü diyafram ayarı yapılıp odak mesafesi belirlendikten sonra lensin üzerinde odak aralığını görebileceğimiz üçünçü bir halka mevcut. Yukarıdaki fotoğrafta göstermeye çalıştığım gibi, eğer diyafram 8 ve odak mesafesi 3 metre civarında ayarlamışsanız ortadaki halkaya bakarak 2.5 ile 5 metre arasındaki objelerin odakta olacağını görebilirsiniz. Diyaframı kapattıkça yani rakamı artırdıkça alanın büyüdüğünü de görebiliriz. Mesela 16’ya bakarsak ortadaki halkada, 2 ile 10 metre arasının odakta olacağını görüyoruz.

Tekniği kullanmak yeni otomatik odaklı lenslerde odak aralığı gösteren halkanın yokluğu sebebiyle biraz daha zor olsada bir kaç kez odak aralığı hesaplayıcı kullandıktan sonra alışılacak bir durum. Eskiden, kullandığınız lense ve sensör büyüklüğüne göre hesaplanmış odak aralığı tabloları taşımak gerekiyordu ama şimdi daha kolay hesaplayıcılara ulaşmak. Hem internette hemde mobil telefonlardaki app’lerde mevcut. Online olarak kullanabileceğiniz bir site burda. Bedava iPhone app burda.

Diyaframı kapatıp odak aralığını geniş tutmak objeyi arka plandan ayırmak istediğimizde işimize yaramayacağı için tekniği herkes sevmeyebilir. Ama hızlı davranıp biran önce deklanşöre basmak isteyenlere çok kolaylık sağlıyacağı kesin..

This entry was posted in blog and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

2 Trackbacks

  • […] f1.8 bir prime lens şart ışığın yetersizliği yüzünden. Daha önce blogda paylaştığım zone focusing tekniğini kullanabilirsiniz ama özellikle tam boyut algılayıcı bir kamerayla diyafram o kadar […]

  • […] yanları: Otomatik odaklaması hala yavaş. Hareket eden hiçbirşeyi yakalayamıyorsunuz. Ben alan odaklama tekniğini kullandım o yüzden hep. Fotoğrafı çektikten sonra bir saniye kadar beklemeniz gerekiyor ikinci […]

Leave a Reply