Nikon D4’un internete sızan özellikleri..

Bir kaç gün içerisinde tanıtımı beklenen Nikon D4 belli ki Canon 1Dx’e rakip olarak tasarlanmış. Satışına şubat ayında yani 1Dx’den önce başlanacağı da söylentiler arasında. Bunun yanısıra D800’ta bu sıralar beklenen bir makine Nikon’dan. Aynı sensörü taşıması beklenen D800 ile D4 farkı mp, fps ve ISO olucaktır. D4’ün düşük megapiksel, yüksek fps, yüksek ISO avantajı aradaki fiyat farkını açıklıyacaktır. Sızan özellikler:

-Oldukça hafif olması bekleniyor,
-Tavsiye edilen satış fiyatı $6,000 ,
-ISO aralığı 100’den 102,400 , 50’den 204,800’e genişletilebilir,
-Yüz tanımlama/algılama özelliği,
-Video kayıt için ayrı buton,
-H.264 B frame compression,
-Video kayıtı sırasında kontrasta bağlı otomatik odaklama,
-Video kayıtı için Low-pass filtre,
-Devamlı/yumuşak diyafram özelliği (Işığın değiştiği hareketli çekimler için)

Bu özelliklere ek olarak önceki, netliği daha az kesin, söylentilerde şunlardı:

-16.2 megapiksel
-11 fps
-CF + XQD memory card
-1080p video 30/24 fps
-HDMI bağlantıyla sıkıştırmasız video çıkışı

Özellikleri arasında en çok tartışılacak olan video kalitesi olacak tabii. Gerçekten sıkıştırmasız video sağlarsa bu makineyi piyasada özelliği taşıyan ilk alet yapar. Diğer DSLR üreticilerinin sıkıştırmasız video özelliğini DSLR’lara eklememe sebepleri ürettikleri video kameralarının satışını düşürecek olması. Nikon video kamera üretmediği için bunu avantaj olarak kullanabilir. Onun haricinde ilginç bir Low-pass filtreden bahsediliyor. Bu filtre aliasing/merdiven sorununu azaltmak için düşünülmüş ama fotoğraf sırasında ortadan kalkmıyorsa fotoğraf kalitesini düşürecektir. Henüz elektronik olup olmadığı bilinmiyor. Herneyse bu soruların cevabını hep birlikte yakında alacağız. Bu gelişmeler DSLR dünyasının oldukça renkli bir sene geçireceğinin habercileri.. 🙂

This entry was posted in vdslr and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Trackback

  • By Nikon D4 piyasada.. | Oguz Uygur on January 6, 2012 at 8:06 pm

    […] « Nikon D4′un internete sızan özellikleri.. Nikon D4 piyasada.. By Oguz Uygur | Published: January 6, […]

Leave a Reply