Bulanık ağaç tekniği..

Tekniği ilk kim ve ne zaman uygulamaya başladı bilmiyorum. Ben ilk kez bir kaç ay önce gördüm ve baya ilgimi çekti. Bugün havanın güzelliğini fırsat bilerek hiking yapmaya karar verdim ve bu sayede tekniği deneme fırsatım oldu.

Öncellikle söylemeliyim ki meşakkatli bir işmiş. 🙂 Onlarca fotoğraftan bir iki tanesi işe yarar çıkıyor ancak. Zorluklarının en başında doğru ayarlar geliyor. Manuel çekmek gerekiyor tabii. Pozlama süresi 1/6sn ile 1/15sn arasında en iyi sonuçları aldım. ISO genelde 100’deydi ve diyaframı ihtiyaca göre değiştirdim. Elden geldiğince düz ve hızlıca pozlama süresi boyunca kamerayı aşağıdan yukarıya doğru kaldırarak çekmek gerekiyor. Onun haricinde objenin şekli çok önemli. Kavak gibi az dallı ve düz ağaçlar gerekiyor. Ağaçların arasında biraz mesafenin olması önemli. Arka planda dal, yaprak aralarında ışık sızması varsa kötü görünüyor. Renk düzenlemesi yaparken contrast eklemek işe yarıyor. Son olarak bazı fotoğraflarda motion blur filtresiyle bulanıklığı yumuşatmak mümkün. Motion blur eklerken dikey olmasına dikkat etmek gerekiyor ama.
Tekniği denemiş olan yada deniyecek olanlar soru ve tecrübelerini yorum olarak paylaşabilirler.

This entry was posted in blog and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply