Canon C300, Red Scarlet X ve konsept 4K dslr..

Canon ve RED’den beklenen kameralar tanıtıldı. Profesyonel marketi hedef alacakları biliniyordu. Bize gelecekteki kameraların giderek küçüleceğini ama sensörlerinin büyüyeceğini haberdar ediyor özellikle Canon C300. Göze batan ilk özellikleri aşağıda. Fiyat farkı çokmuş gibi görünsede unutulmaması gereken ayrıntı Red kameraların çekime hazır hale gelmesi için gereken aksesuarların fiyata dahil olmayışı. Paket halinde düşünülürse Scarletin fiyatı da $15.000 civarına ulaşıyor. Ek olarak Canon C300’ü tanıtırken konsept aşamasında olan başka bir kameradan bahsetti. 1D serisine benziyor. Daha çok video marketi hedef alıcağı, full frame olacağı ve 4K çekim yapacağı söyleniyor. Ama konsept lafı bize yakın zamanda çıkmayacağının göstergesi. Hala 5D mark 3’ten haber yok bu arada 🙁


Canon C300:
8.3mp 2160×3840 Super-35 CMOS sensor (4K resolution)
1080p görüntü
4:2:2 50Mbps
DIGIC DVIII Processor
Canon XF Codec
Dual Compact Flash Slots
Exposure ve focus sadece manuel
60fps sadece 720p 🙁
PL yada EF mount olarak iki versyonu var
Ocak 2012’de satışa sunulucak
Fiyatı: $16.000 civarında (aksesuarlar dahil body)
Detaylı ayrıntı burda.

Güncelleme: İlk test videoları gün ışığına çıkmaya başladı. İnanılmaz yüksek ISO performansı göze ilk çarpan özelliği. Ama çok daha fazlası var bu kamerada HDSLR’lara nazaran özellikle. Jello efekt, moire yok. Dynamic range daha iyi ve az ışıkta çok daha iyi sonuçlar veriyor. Mizah anlayışı iyi olan birinin test videosu:


Scarlet X:
14mp 5129×2700 Super-35 sensor
4K REDCODE RAW format
2K 60fps
440Mbps
SSD slot
PL yada EF mount olarak iki versyonu var
Aralıkta postalanmaya başlıyor
Fiyatı: $10.000 civarında (aksesuarları dahil değil body)

This entry was posted in other, vdslr and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

2 Comments

 1. Posted November 4, 2011 at 9:38 pm | Permalink

  Bu bence sadece bir başlangıç, Canon’un bu özelliklerde ”video kamera” üretmesi bile sevindirici. Son nesil Dslr’lara bakarsak ilk çıkan modellerin de fiyatları epey yüksekti. Bana kalırsa bu Canon’un aynı serideki yeni model kameraları gerek yazılım, gerek donanım güncellemeleriyle iştah kabartıcı olacak. Bir de bu aletten sıkıştırmasız kayıt almak için gerilla filmciler şimdiden çalışmaya başlamışlardır bile 🙂

  • Oguz Uygur
   Posted November 4, 2011 at 9:45 pm | Permalink

   Haklısın Ahmet. Bence de başka modellerde göreceğiz Canon’dan yakın gelecekte. Fiyatının özellikleri düşünüldüğünde çok fahiş olduğunu da düşünmüyorum ayrıca.

Leave a Reply