Otantik Meksika düğün videosu..

Daha önce hiç düğün videosu çekmedim/çekmeyi düşünmedim ama uzun zamandır beraber çalıştığımız bir arkadaş rica edince kırmak istemedim. Önce şunu söyleyeyim, düğün videocularına olan saygım iki kat arttı çünkü ZOR iş. İdeal koşullarda iyi bir DSLR, yeterince lens, bir tane de olsa ışık, dengeleyici, omuz desteği ile ve iki kişi çekmek gerekir. Benimse elimde ödünç bir 3CCD kamera (JVC gy-hm100u) bir de monopod vardı ve tek başımaydım 🙂 Bende gerilla usulü çalışmak zorunda kaldım: Kardeşimin (düğün fotoğrafçısı oydu) çektiği aşağıdaki fotoğrafta görülebildiği gibi monopod’ı omuz desteğiymiş gibi kullandım. Baya iş gördü aslında hakkını yememeliyim.

Kurgulamaya hazırlanırken Apple FCPX’i bir ay bedava denemeye sundu. Merak ediyordum ve henüz alınmaya hazır olduğunu düşünmüyordum programın. Bunu fırsat bilerek denemeye karar verdim. Kolaylık sağladığı bir çok yön var, mıknatıs özellikli timeline çok iyi, arka plan rendering başarılı ve hızlı, klavye kısayolları kurguyu çok hızlandırıyor. FCP7’ye nazaran color correction çok gelişmiş. İlk başta herşey anlamsız geliyor ne yapıcağınızı bilmiyorsunuz ama bir kaç eğitim videosundan sonra baya rahat kullanmaya başladım. Sorunları yok değil ama, ram’i upgrade edilmiş yeni MacBook Pro’ya rağmen bir kaç kez dondu/kapandı. Bu hali henüz para vermeye değmez diye düşünüyorum ama gelecek var kesinlikle. Herneyse işte düğünün önemli anlarını biraraya getirdiğim video. Seslerini kullanmak isterdim hikayelerken ama malesef söylediklerini anlamıyorum. Kurgudayken beraber oturup çalışma fırsatımız da olmadı. Yoksa en azından “EVET” dedikleri kısmı sesli olarak eklerdim videoya.

This entry was posted in video and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply