Kasım ayında ortalık karışacağa benziyor..

Söylenti haberleri iletmeyi çok sevmiyorum aslında ama doğru söylentiler biz tüketiciler için faydalı olabiliyor bazen. Özellikle yakında yeni yatırım yapmayı planlıyorsanız ve çok aceleniz yoksa yakında çıkacak olanlardan haberdar olmak güzel. Bu aralar birden fazla markanın kasım ayında yeni ürün tanıtacağı duyurusu/söylentisi dolaşıyor.

Canon’la başlayalım: 3 Kasım’da Hollywood’da ÖNEMLİ bir duyuru yapacağını açıkladı Canon. Bütün bildiğimiz bu şimdilik duyuru hakkında ama duyurunun Hollywood’da olması ve Canon’un ÖNEMLİ diye vurgulaması bize tiyolar veriyor. Hollywood yönetmenlerini heyecanlandırması beklenen bu haber iki şey olabilir diye yorumlanıyor, oda 4k video kamera yada uzun süredir beklenen 5D mark III. Hollywood yönetmenlerini çok heyecanlandıracağını düşünmüyorum açıkcası 5D mark III’ün, ayrıca RED kameraların popüleritesi ve Sony’nin de markete katılıyor olması Canon’un da marketten pay istemesi olasılığını artırıyor. 4k kamera olursa bu tanıtılan full frame olmama ihtimali yüksek.

RED’e gelelim: Canon’un duyurusuna anında cevap verdi RED ve aynı gün RED Scarlet’i tanitacağını ve sipariş almaya başlayacağını açıkladı. Kameranın son hali ve detayları bilinmiyor ama Canon gibi 2/3″ chip taşıma olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor. Bu 16mm sensöre çok yakın bir boyut. Çok heyecanlandırıcı bir haber mi tartışılır çünkü full frame kameralar çok popüler bu aralar.

Son olarak Panasonic: Aynı kategoride değil ama yeni bir söylenti de Panasonic’in, iki ay sonra yani diğer ilanlarla hemen hemen aynı zamanda, rangefinder sitilli GF1’in geliştirilmiş halini piyasaya sunacağı. GFX1 diye adlandırılacağı düşünülen bu kamera Fuji X100, Sony NEX 7 gibi makinelere iyi bir rakip olacağa benziyor. Özellikle lens seçenekleri göz önünde tutulursa NEX 7 yerine tercih edilebilir bir kamera olur GFX1.

Beni asıl heyecanlandırıcak haber ise full frame, 1080p (4k gereksiz büyük), RAW formatlı HDSLR olurdu. Böyle bir kamerayı görücez bir gün ama ne kadar yakın bir gelecekte onu bilmiyorum 🙁 Canon yada Sony’den böyle bir kamerayı en geç gelecek senenin ilk yarısında bekliyorum, burdan beni duyuyorlarsa 🙂

This entry was posted in vdslr and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply