Hangi odak uzunluğuyla çekmeli?..

Odak uzunluğu: Lensin merkezinin mm cinsinden odak noktasına (sensör yada film) olan uzaklığıdır. Lensin odak uzunluğu büyüdükçe görüş alanı daralır ve arka planı objeye daha yakınmış gibi gösterir. Ayrıca dar dof yaratır. Bu yüzden video çekmek için lens seçerken odak uzunluğu göz önünde bulundurmamız gereken önemli bir unsurdur.

35mm fotoğrafçılıkta 50mm lens normal olarak kabul edilir çünkü objeyi küçültüp büyütmez. Çıplak gözle gördüğümüz gibi görünür herşey. 35mm ve odak uzunluğu daha düşük lenslere geniş açı lens denir. Objenin arka plana mesafesi artıyormuş gibi görünür. 20mm den daha geniş açılarda ise görüntüde bozulmalar başlar. 80mm ve odak uzunluğu daha yüksek lensler ise telefoto lenslerdir. Objeye yakınlaşmamızı sağladıkları gibi arka planı objeye daha yakınmış gibi gösterir. Başka bir değişle arka planı büyüterek önemini artırır ama dar dof yüzünden daha bulanıkta gösterir. Bu da istediğimiz sonuca göre iyi yada kötü olabilir.

Vimeo bir süredir video okulu başlığı altında eğitim videoları yapıp/paylaşıyor çoğunluğu başlanğıç seviyesinde olmasına rağmen faydalı olanlar var aralarında. Odak uzunluğuyla ilgili olan bunlardan bir tanesi bence. Anlattıklarımın pratikte nasıl göründüğünü merak ettiyseniz aşagıdaki eğlenceli videoyu izleyebilirsiniz:

This entry was posted in lens and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply