Prime lenslerin avantajları..

Sürekli tartışılan bir konudur hangi lens daha iyi, daha kullanışlı, daha ucuz, daha net, daha hafif, daha hızlı vs. vs. diye. Bu kriterler göz önünde bulundurularak prime yani sabit odaklı lenslerle telephoto yani zoom yapılabilen lensleri karşılaştırdığımızda prime lenslerin çok daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Açıklamaya çalışayım:

Hız:
Çoğunlukla prime lensler daha hızlıdır. Bana göre en önemli avantajı budur prime lenslerin. Hızlı lens diyaframı daha fazla açmamıza izin verir. Böylelikle az ışıklı/kapalı ortamlarda çekim yapmamıza olanak sağlar. Ayrıca düşük f-stop dar dof (netlik aralığı) demektir. Yani arka planı bulanıklaştırarak objemizi ön plana çıkarır. Örnek yanda, böyle bir fotoğrafı zoom lensle çekmemiz neredeyse olanaksız. Son olarak hareket halindeki objeleri çekerken yüksek shutter hızına olanak tanıyacağı için daha net sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Boyut:
Daha az element içerdikleri için küçük ve hafiftirler. Auto focus özelliği olmayanlar makinenizin genişliğinden bile daha dar olabilirler. Bu hareket/taşıma kolaylığı sağlıyacağı gibi özellikle sokak fotoğrafçılarının daha az dikkat çekmesinde önemli rol oynar.

Fiyat:
Basit mekanizmaları çok daha ucuz yapar prime lensleri. Daha az malzeme kullanılır yapımında. Bazen zoom lensin aralığını kaplamak için birden fazla prime lense ihtiyaç duyulabilir ama iyi bir zoom fiyatına bir çok prime satın alınılabileceği için bu sorun olmaktan çıkar. Ayrıca alternatif lenslerinizin olması avantajdır bence.

Netlik:
Zoom lenslere nazaran daha netdirler özellikle fotoğrafın kenarlarında daha da belirgindir bu fark. Sebebi hareket eden elementlerinin azlığıdır. Zoom lenslerin öyle bir netliğe yaklaşması için çok kaliteli cam kullanılmasını gerektirir ki bu bilindiği gibi fahiş fiyatlar ortaya çıkarıyor.

Kolaylık:
Prime lensler eğiticidir. Bir süre kullandıktan sonra çekeceğiniz sahnenin hangi odak uzaklığıyla nasıl görüneceğini ve böylelikle hangi lense ihtiyaç duyduğunuzu yada kameranıza takılı lensle nerede durmanız gerektiğini çok iyi bilirsiniz. Kompozisyonu bakaçtan bakarak değil gözle yapmışsınızdır ve kamerayı gözünüze götürdüğünüzde deklanşöre basmaya hazırsınızdır. Bu benim gibi sokak fotoğrafı meraklıları için inanılmaz bir kolaylıktır.

Sonuç olarak:
Bence kamera çantanızda iki/üç prime lensin olması, gerek fotoğraf gerekse video çekimi için hemen her ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ama illa ki ihtiyaçsa 70-200mm gibi bir zoom lenste kitinize katılabilir. Onun haricinde 24mm, 35mm, 50mm, 85mm ve 100mm bilinen ve en çok tercih edilen prime lenslerdir. Bunlardan iki/üçünü kameranızın frame boyutunu da göz önünde bulundurarak ihtiyaca göre edinmek bence çok mantıklı..

This entry was posted in lens and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

2 Comments

 1. ERAY
  Posted September 23, 2011 at 9:05 am | Permalink

  bence zoom lenslere oranlara fiyatları her zaman daha pahalı , burada yanılıyorsun dostum..diğer deiklerine katılıyorum.

  • Oguz Uygur
   Posted September 23, 2011 at 7:28 pm | Permalink

   Belirttim yazıda ama gözünden kaçmış olabilir, ‘İYİ bir zoom lens fiyatına birden fazla prime alınabilir’ diyo. Canon lensleri ele alalım mesela:
   24-70mm f/2.8L lensin fiyati $1.400
   70-200mm f/2.8L IS lensin fiyatı $2.400
   ama 35mm f/1.4, 50mm f/1.4, 85mm f/1.8 gibi prime lenslerin fiyatlari ise $300-$500 arasinda.

Leave a Reply