Neden filtre kullanmalıyız?..

Eminim herkes özellikle dışarda çekim yaparken bulutların aşırı parlayıp detaylarının kaybolmasından, sudaki/camdaki yansımalardan ve yaprakların parlamalarından şikayetçidir. İşte bu noktada filtreler devreye giriyor. Önce filtre çeşitlerine göz atalım:

UV (Ultraviolet) Filtre: Adı üstünde ultraviole ışınlarını engellemeye yarıyor. Eskiden bazı filmler ultraviolet ışınlarına hassastı ve UV filtresi kullanmak gerekiyordu. Digital fotoğraf makinelerinde bu sorun ortadan kalktı. Ancak UV filtreler ucuz olduğundan bazı fotoğrafçılar lenslerini korumak için hala kullanıyorlar. Bence de gayet akıllıca çünkü lensinize zarar gelmesi çok daha pahalıya malolur.

ND (Neutral Density) Filtre: ND filtreler dar focus aralığı (DOF) yaratmak istediğimizde yani arka planı bulanıklaştırmak istediğimizde ( DOF üç şeye bağlı hatırlayalım, objeye uzaklık, f-stop ve frame boyutu ) her yönden gelen ışığı derecesi ölçüsünde (yarım, 1, 2, 3.. diye dereceleri var) keseceğinden bize diyaframı açma olanağı sağlıyarak yardımcı olur.

ND Graduated Filtre: Bu tür ND filtreler görüntünün tamamını değil belirli bir bölümünü karartmamıza yarar. Sadece bulutları mesela. ND graduated filtreler genelde kare şeklindedir ve lensin önünde ekstra bir aparat yada Matte Box yardımıyla kullanılırlar.

Polarize Filtre: Son olarak ama işimize asıl yarıyacak olan polarize filtreler. Polarize filtreler tek BİR yönden gelen ışığı keser. Bu yüzden kullanırken çevirerek yansımaya sebep olan ışığın açısını bulmamız gerekir. Güneşe 90 derece açıdayken en etkili olduğunu görürüz, 180 derecede ise, yani güneş arkamızda ise, etkisi en azdır. Polarize filtreler de görüntüyü 1-2 stop karartır. Polarize güneş gözlüklerini düşünün pratikte aynı işi görüyorlar. Bu filtre sayesinde gökyüzünü karartabilir, camdan ve sudan yansımayı engelleyebilir (Bu yüzden profesyonel balıkçılar polarize güneş gözlüğü kullanırlar) ve yaprakların parlamasını önleyebiliriz. Bütün bunların yanısıra görüntüdeki renklere saturation katar bu filtre, böylelikle daha canlı bir görüntü elde etmemizi sağlar. İki çeşidi var bu filtrelerin Linear ve Circular. Linear polarize filtreler autofocus yapan makinelerle kullanılmıyor. Hemen hepimiz digital kullandığımız için bizim işimize yarıyacak olan Circular. Biraz kötü bir haber bizim circular polarize filtreye ihtiyacımızın olması aslında çünkü en pahalı filtreler bunlar 🙁 O yüzden bazı fotoğrafçılar ihtiyaçları olan en büyük boyuttaki filtreyi alıp yanında küçültücü halkalar alıyorlar diğer lensleriyle de kullanabilmek için.

Kötü tek bir yanı var polarize filtrelerin oda geniş açı lenslerle kullanıldığında görüntünün belirli kısımlarında etkisiz olması. Bazıları değişik bulup sevebilir bu efekti ama genelde 28mm den daha geniş açılı lenslerle kullanılmaması tavsiye edilir.

Etkisini aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Sizde yarattığı farkı görünce eminim filtrelerin önemini anlıyacak ve bir daha yanınıza almadan fotoğraf çekmeye çıkmayacaksınız. ND filtreyle Polarize filtre arasındaki farkı ve Polarize filtrenin nasıl kullanıldığını da anlatıyor videoda. Fena iş çıkarmamış bence anlatırken:

This entry was posted in blog and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply