FCP X piyasada..

Apple bugun FCP X ile birlikte Motion 5 ve Compressor 4 programlarını piyasaya sürdü. Sadece App Store’dan satın alınabilen bu programların fiyatları: Fcp X için $299, Compressor $49.99 ve Motion $49.99.

İnanılmaz hızlı olmasının yanında, FCP X Magnetic Timeline’ı sayesinde seçtiğiniz clip’i timeline’da istediğiniz yere koymanıza izin veriyor. Diğer clip’ler kendiliğinden yana kayıyor. Content Auto-Analysis videolarınızı import ederken tarayıcıdan geçirip ek bilgiler yüklüyor. Sonra FCP X bu bilgilerle videoları akıllı kolleksyonlar halinde organize ediyor. Böylelikle videoları close-up, medium yada wide shot olmalarına göre yada içindeki kişi sayısına göre kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Süper hızlı arka plan rendering gereksiz beklemeleri ortadan kaldırıyor. Ve gerçek zamanlı playback hiç sorunsuz çalışıyor.

FCP X, FCP 7’le aynı bilgisayarda bulundurulabiliyor. Ama aynı anda kullanılamıyor. FCP X eski dosyaları açmıyor. Alışmak/öğrenmek biraz zaman alıcak gibi çünkü tamamen yeniden tasarlanmış bir program ama kimsenin pişman olmayacağı kesin. Hala çok yeni o yüzden problemlerle karşılaşmak çok normal, eminim Apple profesyonellerden gelen yorumları dinleyip upgrade sunacaktır kısa sürede.

This entry was posted in software/app and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

5 Comments

 1. Posted June 21, 2011 at 9:42 pm | Permalink

  Beni Adobe’dan daha çok heyecanlandırdığı kesin, ilk fırsatta denemek istiyorum. Deneme veya öğrenci sürümü gibi şeyler bulma şansı var mı?

  • Oguz Uygur
   Posted June 22, 2011 at 4:54 am | Permalink

   Normalde eğitim indirimi yapıyor Apple online alışverişlerde de ama app store’dan duymadım hiç indirimli alışveriş. Deneme sürümü de yok bildiğim kadarıyla.

   • Emir Ataç
    Posted June 23, 2011 at 1:40 pm | Permalink

    Ayrıca profesyonel kurgucular FCP’nin X halini pek beğenmemiş, hatta isminin iMovie Pro olmasının daha doğru olacağını söyleyenler bile var… Ben profesyonel kurgucu değilim, sadece kendi çektiğim video ve kısa filmleri kurgulayıp, color grading özelliklerini kullanıyorum. Eğer programı kullandıysanız, bu ihityaçlarıma ne ölçüde cevap verebilecek olduğu hakkında ve Canon 5D Mark II ile uyumu ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim…

    • Oguz Uygur
     Posted June 23, 2011 at 5:13 pm | Permalink

     FCP X’in eksikleri şunlar: Kaset formatlarını desteklemiyor. Batch capture yok, kasete baskı yok. EDL, XML yada OMF export edilemiyor. Eski projeleri açmıyor.
     Bu eksikler bazı yapım şirketlerini mutsuz etti haliyle. Ama yenilikleri herkesi heyecanlandırıcak türden. Apple çok şeyi bir anda değiştirdi, buna alışmak haliyle biraz zaman alıcak. Kurgucuların mızmızlanmasının asıl sebebi yeni bir program öğrenmek zorunda olmaları.
     Ama senin yaptıkların için program eskisine nazaran harika. Çünkü artık transcoding yapmak zorunda değilsin. Çok daha hızlı. Color grading ve audio fixing/mixing çok geliştirilmiş. Senin ihtiyaçlarına haddinden fazla cevap verir yani.
     Öğrenmeyi hızlandırıcak bedava kaynaklar var tavsiye ederim:
     Canlı webinar izleyebilirsin: http://goo.gl/Iomdx
     Tutorial izleyebilirsin, serinin ilki: http://goo.gl/OsYe9

  • Emir Ataç
   Posted June 23, 2011 at 1:36 pm | Permalink

   Fiyatı $299 olduğu için öğrenci ya da başka herhangi bir sürümü yok. Final Cut Express’i de bu nedenle piyasadan kaldırmışlar…

Leave a Reply