Film yapımcılarına faydalı olacak bedava app’ler..

Apple application’lar her sektör gibi film sektörüne de giderek artan kolaylıklar sağlıyor. Bende sıkça kullandığım birkaç app’ı, bilmeyenler için de faydalı olabiliceğini düşünerek, paylaşmak istedim. Sizde tavsiyelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Celtx:
Senaryo yazma ve prodüksyon öncesi için inanılmaz faydalı/başarılı bir app. Bedava olması şaşırtıcı. Türkçe olarakta kullanabiliyorsunuz. mac/linux/windows sürümü mevcut.

Audacity:
Ses kayıt etme ve düzenlemeye yarıyor. Basit kurgu yapıp dahili efektleriyle düzeltme yapabiliyorsunuz. WAV, AIFF, MP3 formatlarını destekliyor. mac/linux/windows sürümü mevcut.

Handbrake:
DVD kopyalamaya yarıyor. (Bu konuda mactheripper önermek isterdim ilk önce ama DVD’lerden kopya korumasını kaldırabildiği için engellemeye çalışıyorlar. Eski sürümlerine ulaşmak hala mümkün biraz uğraşırsanız.) mac/linux/windows sürümü mevcut.

OpenOffice.org:
Film yapımcıları için direk alakalı olmayabilir ama faydalanıcaklar vardır kesin. Özellikle benim gibi mac kullanıcısı iseniz ve office programına para vermek istemiyorsanız iyi bir alternatif bu uygulama. mac için sadece. (NeoOffice adlı aynı işi gören başka bir app’ten daha bahsediliyor ama bağış yapmayı zorunlu hale getirmişler onu kullanmak için.)

MPEG streamclip:
Video oynatıcı ve dönüştürücü. Quicktime’ın oynatamadığı videoları oynatıp istediğiniz formata çevirmek için faydalı bir app. Videodan istediğiniz bölümü kesmenize de yariyor. Ayrıca youtube videolarını indirmeye de yarıyormuş. mac/windows sürümü mevcut.

Dropbox:
Hemen herkes haberdardır bu app’ten ama bilmeyen kalmasın diye bir daha bahsedelim 🙂 Dropbox dosyalarınıza istediğiniz yerden ulaşmaya ve paylaşmaya yarıyor. Sanal ortamda size özel güvenli bir kutu sağlıyor yani. 2gb’a kadar bedava. Maile sığmayan müzik/fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz. Ve proje dosyanızı dropbox’ta tutarak aynı proje üzerinde arkadaşınızın çalışmasına olanak sağlıyabilir, size yaptığı değişiklikleri getirmesine gerek kalmadan, onun kaldığı yerden de siz devam edebilirsiniz.

This entry was posted in software/app and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply