Canon DSLR’lar için Technicolor Cinestyle picture style..

Canon DSLR’larla RAW yada 4:2:2 kaydın mümkün olmayışı renk düzenlemesini oldukça limitli hale getiriyor. Bunun farkına varan Technicolor şirketi Canon’la beraber çalışarak yeni bir picture style geliştirdi. Amaç görüntüdeki dinamik aralığı artırarak renk düzenlemesine daha uygun hale getirmek. Başka bir değişle düşük saturation ve contrastlı olabildiğince soluk bir görüntü elde etmek böylece görüntüdeki gölgeli ve aşırı aydınlık bölgelerin detaylarını kaybetmeden renk düzenlemesi yapabilmek.

Peki bu Cinestyle’ı kullandığımız her çekim sonunda illa ki renk düzenlemesi yapıcağımız anlamına mı geliyor? Technicolor bu konuda da yardımcı olacak bir yöntem geliştirmiş. Bedava bir plug-in yardımıyla kullanılabilen S-Curve LUT’u da bedava olarak sunuyor. İster soluk görüntüyle kendiniz renk düzenlemesi yapın isterseniz LUT’u uygulayarak düzeltilmiş bir görüntüyle renk düzenlemesine başlayın, size kalmış. (LUT (look up table) aslen renk kontrolü yapmaya yarıyor, daha ayrıntılı bilgiyi başka bir blog gönderisinde belki yaparım)

Önemli bir ayrıntı: Cinestyle’ı yükledikten sonra görüntü ayarlarınızda Saturation -2, Contrast -4 ve ISO’yu 160 ve katlarında tutmayı tavsiye ediyor Technicolor. Sitede var ama gözden kaçırmanız ihtimalini ortadan kaldırmak için burda da hatırlatayım. ISO konusu çok ilginç, Canon kameralar ISO 160 ve katlarında daha az noise gösteriyormuş. Cinestyle kullanmasanızda aklınızda bulunsun bence.

Technicolor Cinestyle’ı burdan indirebilirsiniz. Sitelerinde Cinestyle’ı kameranıza nasıl yükleyeceğinizle ilgili kullanım klavuzu mevcut. LUT’u da burdan edinebilirsiniz. Red Giant software şirketi tarafından sunulan plug-in olan Magic Bullet LUT Buddy’i de burdan indirebilirsiniz.

Plug-in, Adobe After Affects, Premier Pro, Final Cut Pro 6/7 ve Apple Color’la çalışıyor. Burdan Premier Pro’ya nasıl yüklendiğini görebilirsiniz, Final Cut Pro’ya yüklenişi de aynı:

LUT uygulanmış veya uygulanmamış Cinestyle profil testlerine de bu videolarda göz atabilirsiniz:

This entry was posted in blog and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply