Ucuz ve iyi iş gören kulaklık tavsiyesi..

Geçenlerde ses hakkında blog yazmıştım. Daha çok mikrofonlar hakkında konuşmuştum, bu sefer ses miksajı yaparken güvenebiliceğimiz ve hesaplı bir kaç kulaklık karşılaştırmak/tavsiye etmek istiyorum.

Piyasada çok fazla çeşidi var kulaklıkların, 10$’dan başlayıp 1000$’ın üstüne çıkabiliyor fiyatları. Buda haliyle seçim yapmamızı oldukça zorlaştırıyor. Seçim yaparken: Dayanıklı, düşük impedanslı (yüksek hassasiyetli), komforlu, açık yada kapalı (kapalılar dışarı ses vermiyor), coiled yada düz kablolu oluşları göz önünde bulundurmamız gereken önemli ayrıntılar.

Yandaki Audio-Technica ATH-M50. Komforlu, 35 ohms impedansı var. Düşük impedans yüksek hassasiyet demek. En büyük avantajı, benim gibi taşınabilir bir aletle (laptop, ipod, ipad vs.) kullanıcaksanız daha yüksek bir enerji kaynağına (anfi gibi) gerek duymadan iyi sonuç vermesi. B&H fiyatı $120. Ama anfiyle çalışıyorsanız Audio-Technica ATH-M35 modeli aynı oranda memnun edicektir sizi hatta belki biraz daha fazla çünkü fiyatıda hayli düşüyor. B&H $55’a satıyor. Kardeşinden tek farkı ATH-M35’in 63 ohms impedansının olması. Bu modellerin ikiside kapalı. ATH-M50 modelini coiled yada düz kabloyla alabiliyorsunuz. Kişisel tercihinize bağlı bir seçim bu, coiled kablo uzun ve ağır. Sette hareket olanağı sağlar ama evde/ofiste gereksiz ağırlık yapabilir.

Bunların haricinde çokça bilinen Sony MDR-7506 modeli var. Ebay’de $45’a bulmak mümkün.

Son bir ayrıntı, yeni kulaklığın tam performans göstermesi için bir süre kullanılması gerekir. Burn-in denilen bu periyod genellikle 100 saat falandır. Bazıları yeni aldıkları kulaklığı bir hafta sürekli müzik çalan bir alete takılı bırakırlar çalışmaya başlamadan önce. O yüzden kulaklığı kutusundan çıktığı haliyle yargılamak biraz yanlış olabilir.

Ve kulaklığınız ne kadar iyi olursa olsun son ses miksajını mümkünse stüdyo monitör hoparlörüyle test etmekte fayda var..

This entry was posted in audio and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply