Ses meselesi..

“Filmi ses yapar.” denildiğini duymuştur herkes. Gerçektende sorunlu bir görüntünün altında iyi bir ses varsa çok göze batmaz, ancak görüntü ne kadar iyi olursa olsun ses sorunluysa hemen fark edilir. Amatör işleri profesyonel işlerden ayıran en büyük sebepte sestir.

Benim asıl işim ses değil ama hem videoda sesin önemini vurgulamak adına hemde ses konusunda okul haricinde bilgiye ulaşmak isteyenlere bir nebze yardımcı olmak adına bu blogu yazmaya karar verdim. Özellikle DSLR devriminden sonra video dünyasına adım atanlara faydalı olucağını düşünüyorum.

Kameralardaki dahili mikrofonların basitliği ve çekim sırasında kameranın çıkardığı sesleri kaydetmeleri, bizi harici mikrofon kullanmaya zorunlu kılıyor. 3 çeşit harici mikrofon var:

Tabanca (shotgun) mikrofon: Doğrultulduğu yönden gelen sesleri kayıt ettiği için bu ismi almış ama bu çevredeki sesleri hiç kayıt etmediği anlamına gelmiyor. Hatta sanıldığının aksine ortam seslerini alma konusunda yaka mikrofonundan daha iyi değil. Görüntüye dahil olmaması için uzaktan boom sopası yardımıyla yada bir üç ayak üzerine konularak kullanıldığı için genelde ikinci bir kişinin yardımına ihtiyaç duyulur. Dış çekimler için idealdir. Eğer sadece bir çeşit harici mikrofona gücünüz yetiyorsa tabanca mikrofon tavsiye edilir.
Yukarıdaki fotoğraf Audio Technica AT835b modeli. Piyasadaki en ucuz, profesyonel iş görebilen mikrofon. Satış fiyatı 240$ civarında. Markalar DSLR’lar için daha küçük modeller yapıyor. Örnek rode.

Yaka (lavalier) mikrofonu: Adı üzerinde yakaya takılabilen bu mikrofon röportajlar için uygundur. Kablosuz modelleri hareket özgürlüğü sağlar. Eskiden görüntüye girmesin diye saklanırdı ancak son yıllarda önemsenmiyor. Shotgun mikrofona nazaran daha ucuz modelleri mevcut. Dezavantajı, aynı anda birden fazla kişi varsa konuşan tek başına işe yaramaması.

El (handheld) mikrofonu: Bu mikrofonuda tv spikerlerinin sokak röportajı yaparken kullandığını görürsünüz en çok. Ağır olmasının yanı sıra ortam seslerini kolaylıkla kaydeder. Ayrıca mikrofona oldukça yakın konuşulması gerektiğinden kullanım alanı film dünyasında kısıtlıdır.

Mikrofonlar kadar sesi kayıt edenin ortam seslerine kulağının aşinalığıda önemlidir. Genelde kayıt edilen sese odaklanır insan ve farketmez ortam seslerini. Bazen başka bir odaya geçmek yada mekandaki elektrikli eşyaları kapalı tutmak sizi kurguda bir sürü baş ağrısından kurtarır.

Harici mikrofonları ayrıca harici ses kaydediciyle kullanmanın avantajlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Harici ses kayıt cihazları size daha fazla profesyonel seçenek sağlıyacağı gibi kameradan ayrı çalışacağı için görüntü yönetmeninin işine odaklanmasını kolaylaştırır. Ayrıca hem ebatları hem fiyatları çok uygun duruma düştü. İşte sağda fotoğraftaki 99$’lık harika bir seçenek olan zoom h1.

Son olarak, ses kayıt ederken harici bir kayıt edici kullanıyorsanız sorun yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı da 44.1 khz değil de 48 khz kullanmak. Canonlar ilk çıktıklarında 44.1 khz ses kayıt ediyorlardı ama videoda standart 48 khz olduğu için firmware’le düzelttiler. CD için 44.1 khz tercih ediliyor. Kayıt aletiniz 24 bit kayıt yapabiliyorsa 16 bite nazaran dosyanız biraz büyük olucaksa da 24 bit’i tercih etmede fayda var.

This entry was posted in audio and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Trackback

Leave a Reply