Apple Motion’la saniyede 1000 kare elde etmek mümkün..

Son dönemde özellikle bmx bisikletleri akrobatik hareketler yaparken süper yavaş gösteren videolar çok popüler olmaya başladı. Şimdiye kadar böyle görüntü elde etmek için saniyede 1000 kare çeken kameraya ihtiyaç vardı. Şimdilerse ise kurgu programınıza twixtor plug in satın alıp görüntüyü saniyede 1000 kare çekilmiş gibi yavaşlatabiliyorsunuz. Ama plug in bedava değil ve ucuzda sayılmaz. Neyse ki meraklılardan biri kurcalamalarının sonunda Final Cut Studio’yla birlikte gelen Motion programının Optical Flow özelliği sayesinde benzer bir sonuç elde etmeyi başarmış. Fcp kullanarak görüntüyü yavaşlattığınızda fcp kareleri kaynaştırıyor. Motion optical flow özelliği eksik karelerin yerini yenilerini oluştururak doldurduğu için çok daha iyi sonuç veriyor.

İşlem sırası şöyle; 60 kare (59.94) çektiğiniz videoyu Motionla %15 olarak yeniden zamanlıyorsunuz sonra Cinema Tools kullanarak 24 kareye (23.98) çeviriyorsunuz. 25 kare elde etmek istersek 50 kare çekip aynı işlemi uygularsak aynı sonuca ulaşır mıyız bilmiyorum denemek lazım.

Çekim yaparken 1/1600 shutter kullanmış. Tripod zorunlu ve otomatik beyaz ayarını kapatmayı tavsiye etmiş. Bunun haricinde kar gibi basit bir arka plan seçmemiz gerektiğini belirtmiş.

Tekniğin sorunları olduğu malum ve twixtor’la alacağınız sonuçla karşılaştırmak doğru mu emin değilim ama elimizde bu var şimdilik. Umalım da Apple Final cut’ın yeni sürümüne daha kolay ve gelişmiş bir teknik eklesin.

Burdan anlamıyacak olsada teşekkür etmeyi borç bildiğim arkadaş sonuca nasıl ulaştığını bu videoda adım adım gösteriyor;

ve sonuç;

This entry was posted in blog and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

  1. Posted June 11, 2011 at 9:45 am | Permalink

    Baya kasmış ama olmamış. Zaten twixtor’un yaptığı da yalancı bir yavaş çekim ama algoritması çok iyi işlediğinden güzel görünüyor. Bizim işimizde güzel görünen şeyler üretmek olduğundan twixtoru seviyoruz.

    Bu arkadaşın da çabaları sonucunda ortaya çıkan görüntü, işin aslını bilen ya da bilmeyen gözleri aldatmaktan çok uzak. Arkada planın bembeyaz, objenin’de simsiyah olmasına rağmen tüm detaylar birbirine karışmış sevimsiz bir sonuç olmuş.

Leave a Reply