7D, 60D, T2İ/550D için lens..

Başlıktaki üç makineyi seçmemin iki sebebi var. Birincisi aynı boyutta sensöre sahip olmaları. İkincisi ise video çekebiliyor olmaları. Tavsiye ediceğim lensler daha çok video çekimleri için tercih edilmeli.

Geliştirilen adaptörler sayesinde her geçen gün lens seçenekleri artıyor ve bu seçim yapmamızı zorlaştırıyor haliyle. Ama üstteki Canon modellerinden birine sahipseniz (umarım kit halinde almamışsınızdır) ve kesenin ağzını açarken zorlandığınız bir dönemdeyseniz (herkes gibi 🙂 ) öncellikle Canon 50mm’lerden biriyle başlamakta fayda var diye düşünüyorum. Tabii ki f1.4 (1.2-0.95 e kadar gidiyor) herkesin öncelikli tercihi olucaktır ama f1.8’ide küçümsememek gerekir. 50mm crop factor nedeniyle 80mm gibi görüntü vericek. Gözün gördüğüne yakın olduğu için normal kabul edilir 50mm ama 100mm de portre çekimleri için uygundur. İkisinin ortasında bir aralıkta lense sahip olmak bence bir avantaj.

Geniş açı için L serisine dahil olmasada kalitesi L serisi gibi olan EF-S 17-55mm f2.8 iyi bir seçim gibi gözüküyor. Bu aralıktaki diğer tercihlere nazaran biraz daha hızlı. Ama ileride full frame kamera almayı düşünüyorsanız uyumlu olmayacağını bilmekte fayda var. Crop factor 17-55mm’i 27-88mm yapacağı için daha da geniş açıya ihtiyaç duyabilirsiniz. O zaman Tokina 11-16mm f2.8’e göz atmalısınız. Ben şahsen bu aralıkta Canon 10-22mm kullandım ama Tokina hakkında çok iyi şeyler duydum/okudum ve daha hızlı olması tercih edilir hale getiriyor kesinlikle Canon’a nazaran.

Son olarak zoom lense ihtiyaç duyanlar için Canon 70-200mm tercihleri mevcut. Fiyatları L serisi olmaları ve/veya IS taşımaları durumunda farklılık gösteriyor. Sigma’nın eşit aralıkta olan 70-200mm f2.8 lensi fiyatıyla Canon’lara iyi bir alternatif gibi gözüküyor.

Başta belirttiğim gibi adaptörler sayesinde hemen her lens (Eski Canon FD lensler, Nikon lensler, Zeiss’ler) kullanılabildiği için lens bakarken her alternatifi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çok uygun fiyata ikinci el bir lens beklediğinizden çok daha memnun edebilir sizi..

This entry was posted in lens and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply