Yeni Panasonic GH2 daha piyasaya çıkmadan..

Son iki yılda dslr kameraların video çekmeye başlamasıyla film endüstrisinde büyük degişimler yaşandı. İlk HD kayıt yapabilen dslr Nikon tarafından piyasaya sürülsede Canon video dslr kameraları (7D, 5D mark ıı, 60D) uzun süredir öncü durumdaydı. Rekabete geçtiğimiz yıl Panasonic GH1 modeliyle güçlü bir şekilde katıldı. Özellikle hacklendikten sonra inanılmaz yüksek megabaytta kayıt yapar hale gelen GH1 kullanıcılarını çok mutlu etti. Ve bir kaç ay önce Panasonic geliştirilmiş yeni bir model piyasaya süreceğini açıkladı, GH2.

Benim gibi birçoklarının sabırsızlıkla piyasaya sürülmesini beklediği GH2 bir çok avantaja sahip şu anki Canon modellerle karşilaştırıldığında. (Not: Avrupa’da satışının başladığını duydum ama henüz Amerika’da satılmıyor.) Prototip haliyle ve Avrupa’daki versiyonuyla çekilmiş videolar incelendiğinde gorüldüki video kalitesiyle bütün Canon modellerinin önüne geçti GH2 özellikle çok daha fazla detay vermesiyle. Aynasız sistemi sayesinde daha küçük ve hafif olmasi benim gibi sık seyahat edenler için çok ideal. Şimdiye kadar video dslrlarının en büyük eksiği olan otomatik odaklamayı hızlı ve sessiz şekilde sağlıyor olması tek başına çekim yapanlar için oldukça sevindirici. Canonların aksine ısınma sorunu olmadığı için kesintisiz video çekebilmesiyle toplantılar gibi uzun etkinliklerin sorunsuz kaydedilmesini sağliyor. Geliştirilen adaptörler sayesinde Panasonic harici bir çok lenste kullanılabiliyor. Eski Canon FD lenslerinizi yok pahasına satmayın sakın :). 1:1 kesim modu sayesinde kit halinde satıldığı 14-140mm lens 28-560mm gibi bir aralığı kaplıyor. Özgürce hareket edebilen ekranı unutmamak lazım zor açılarda sağladığı kolaylık icin.

Avantajları saymakla bitmiyor görüldüğü gibi 🙂 Şaka bir yana video dslra geçmeye karar vereli bir kaç ay oluyor, Canon almaya hazırlanırken söylentileri çıkan GH2’yi beklemeye karar verdim. Fotoğraf ve video kameralarımı sattım. Sabırsızlıkla satışa sunulmasını bekliyorum. Elime geçtiğinde cektiğim örnek videolarla birlikte daha ayrıntılı bilgi yazıcam GH2 hakkında. Sorularınızı/fikirlerinizi alttaki comment kısmına yazabilir yada mail atabilirsiniz. Bilgim yettiğince yanıtlamaya çalışırım en kısa sürede..

Ek not: 14-140mm lens ile kit halinde NTSC modelinin fiyatı 1.499$ Amerika’da ama PAL modeli 1.500£ civarında imiş Avrupa’da. Türkiye’de belirlenicek fiyatı Avrupa’ya yakın olucaktır diye düşünüyorum. Canonların aksine Panasonic ulusal tek bir model yapmıyor maalesef. İlginç olan taraf iki modelde de 25p çekim yapma özelliği yok. Avrupa’da ki kullanıcıları oldukça mutsuz etti bu durum ama söylentilere göre birileri aynı GH1 modelinde olduğu gibi GH2’yu da hacklemeye çalışıyormuş. O zamana kadar PAL ülkesindekiler 50i kullanmak durumundalar.

This entry was posted in vdslr and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply