Timelapse fotoğrafçılık tüyoları..

Son zamanlarda modası iyice artan timelapse fotografçılığı sevmeyen yoktur sanırım. İnanilmaz bulut hareketleri, ışık değişimleri, hızla akan insan yada araç trafiği, açan bir çiçek yada yıldızların hareketleri (aslında bizim dönüyor olmamızdan kaynaklanıyor tabii) 🙂 sıkça çalışılan örneklerden. Peki nasıl çekildiğini hiç merak ettiniz mi yada sizde çekmek istediniz mi? Deneyimlemeye başlamadan önce göz önünde bulundurmakta fayda göreceğiniz bir kaç tüyo vermek istiyorum.

Öncelikle, zorunlu değilsiniz ama sağlayacağı kolaylıklar yüzünden slr kamera ile çekmenizi tavsiye ederim. Sadece denemeden öteye gidip bu tekniği ilerde sürekli kullanmayı planlıyorsanız zamanlama kumandası almalısınız. Canon’un kumandası 60$ civarında ama aynı işi gören daha ucuz kumandalar piyasada mevcut. Kameranın sabit durması çok önemli o yüzden tripod kullanın yada hareket etmeyeceğinden emin olduğunuz bir mekan yaratın. Çekmeye başlamadan önce ufak bir matematiksel planlama yapmak olası hatalar yapmanızı engelliyecektir. Şöyleki, genellikle filmler saniyede 24(sinema için) yada 25(tv için Avrupa’da) kare çekilir. Yani bir saniyelik video için 24-25 fotoğraf çekmeniz gerekiyor. Diğelim saniyede 25 kare de karar kıldınız ve toplam 10 saniye bir video elde etmek istiyorsunuz. 25 kere 10 = 250 tane fotoğrafla eve dönmeniz gerekiyor. Peki bu 250 fotoğrafı ne kadar zamanda çekmelisiniz? Buda çektiğiniz olaya bağli. Mesela güneş batışının son 1 saatini timelapse yapmak istiyorsunuz diyelim. 1 saat 3600 saniye. 3600/250=14.4 ≈ 15 diyelim. Yani kumandanızı 15 saniyede bir fotoğraf çekmeye ayarlamalısınız. Bu işlemi tersinden yapıp sonuç olarak kaç saniyelik video elde ediceğimizi de hesaplayabiliriz.

Bunun haricinde dikkat etmemiz gereken kamera ayarları. Tüm ayarlarımızı manüel yapmaya çalişalım ki ayarlarda değişim söz konusu olmasın. Netliği, beyaz ayarını ve pozlama ayarını yapalım (Av modu yardımıyla doğru pozlamaya ulaşabiliriz). Lensteki görüntü sabitleyiciyi (OIS) kapatalım. Çekeceğiniz orta büyüklükteki jpg fotograflar bile tam ekran video için yeterli olacaktır. O yüzden raw yerine jpg çekmenizde fayda var. Aksi halde kurgu programınızdan küfür yiyebilirsiniz 🙂

Fotoğrafları biraraya getirirken Quicktime pro kullanırsanız işiniz çok kolaylaşir. Bedava değil ama yaptığı işe değer bir fiyatı var. Mac ve Pc versyonları mevcut. Dosyadan ilk fotoğrafı seçip saniyede kaç kare video istediğinizi belirlemek yetiyor videonuzun oluşturulması için. Bol şans, umarım bu blogu okumuş olmanın faydasını görürsünüz..

Ayın çerçevenin ortasında kalması için üzerinde zaman harcanmış, dün çekilmiş başarılı bir örnek; Ben yeni kameramı beklediğimden ve hava bulutlu olduğundan kaçırdım 🙁

This entry was posted in blog and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply