Panasonic GH2 için hızlı lens tavsiyesi..

Panasonic GH1 kullanıcıları haberdardır durumdan ama GH2 almayı planlayanlar için önemli bir konu, hızlı lense sahip olmak. Unutmayalım ki vdslr kameraların 3ccd kameralara kiyasla en büyük avantajları dilediğimiz lensi adapte edebildiğimiz için odak alan derinliği (dof) özgürlüğü sağlamaları ve az ışık koşullarında daha iyi sonuç vermeleri. Bu avantajlardan faydalanmak için hızlı lens şart. f2.8 ve daha düşük lensleri bu sinifa sokabiliriz. Kit halinde alacağınız GH2 14-42mm yada 14-140mm lensle gelicek. (14-140mm tavsiye edilir) 14-140mm lens f4-5.8. Uygun ışıkta çok iyi sonuçlar alabilirsiniz ancak düşük ışık için hiç uygun bir seçenek değil.


Maddi koşullariniza ve ne çektiğinize göre tercihinizin değişebileceği iki lens tavsiyem var. İlki üstteki Panasonic 20mm f1.7. Bu lens çok pahalı değil. En büyük avantajı otomatik odaklama yapabilmesi. Oldukça küçük ve hafif. Manuel çekim yapmaya alışık değilseniz, yeni başlayanlardansanız veya çektiklerinizde çokça hareket oluyorsa bu lensi tercih etmenizde fayda var.

İkinci tavsiyem bir çok seçenek içinden benim tercihim olan Canon FD lenslerinden (Uzun süre Canon kullanmamın etkisi olabilir bu tercihte :)) özellikle 50mm f1.4. Bu lens ikinci el olduğundan ve fotoğraf meraklılarının elektronik otomatik odaklama yapabilen lensler kullanmaya başlamalarından dolayı oldukça uygun fiyata alınabilir. Şansliysanız arkadaşlarınızdan bedava veren bile çikabilir 🙂 Dezavantajları yok değil. Öncelikle adaptör alıp kullanmak zorundasınız. Uygun ve iyi çalışır adaptör bulmak zor olabilir. Ama seçenek çok ve fiyatları uygun. Manuel odaklama yapmak zorundasınız o yüzden çekim koşullarınız çok önemli bu lensi tercih ederken. Daha ağir ama kameranın üzerinde profesyonel görünüyor. İlk zamanlar sıkıntı çekebilirsiniz ama odaklanıcağınız yerin kontrolünüzde olmasına alıştıkça çok seveceğinizi düşünüyorum.

Unutmamamız gereken bir diğer husus lens seçerken GH2’nin çip boyutu yüzünden 20mm lensin 40mm gibi görüntü vereceği. Aynı şekilde 50mm’de 100mm’ye eşit görünücek. 100mm portre cekimleri için uygun olsada diğer koşullarda fazla yakın olabilir, 40mm daha sık tercih edilebilir.

Bunun dışında Nikon, Olympos, Sigma gibi lenslerde kullanılabiliyor. Olympos lenslerin bazılarının otomatik odaklama da yapabildiğini duydum ancak çok hızlı değil ve ses yaptığından dolayı tavsiye edilmiyormuş..

This entry was posted in lens and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

2 Comments

 1. Posted July 4, 2013 at 6:29 pm | Permalink

  14-140mm lensi önerme sebebiniz nedir?

  • Oguz Uygur
   Posted July 4, 2013 at 7:11 pm | Permalink

   14-140mm lens sabit diyaframa sahip değil ve yavaş, ama otomatik odaklaması hızlı, iyi bir aralığı kapsıyor ve netliği çok iyi. Tabii 12-35mm f2.8 ve 35-100mm f2.8 lenslere sahip olmak daha avantajlı ama fiyat farkını unutmamalı.

Leave a Reply