5DII ve 7D’nizden maksimum performans almak için..

Video için kullanımı giderek yaygınlaşan dslr kameraların azımsanmıyacak eksiklikleri olduğu malum. Sıkıştırılmış formatta (Canonlar için H.264) görüntü vermeleri bu eksikliklerden biri. Özellikle çekim sonrası renk düzeltmeye alışık olanlar fark etti ki H.264 format, üzerinde oynama yapılmasından pek hoşlanmıyor. Bunun üstesinden gelebilmek için çekim sırasında isteğe en yakın görüntüyü elde etmeye çalışmak gerekiyor.

Beyaz ayarımızın doğru olması çok önemli. Kamerada var olan beyaz ayarlarını tercih etmekte çok sakınca yok doğru tercih yapıldığı sürece gün ışığı, tungsten vs. İkinci olarak doğru diyafram ölçümü yapılmalı. Canlı görüş moduna yada videoya geçildiğinde vizörden görüntü alınamıyor bilindiği gibi. (Panasonic GH2 aynasız sistemi sayesinde bu sorunu çözdü:) Harici monitörünüz olsa bile HDMI outputta kalite düştüğü için malesef monitörde gördüğünüze güvenemiyorsunuz. LCD ekrandan gördüğünüze göre karar vermek zorundasınız. LCD ekranın parlaklık ayarını 4-5’te kullanmanın faydalı olduğunu duydum. Ayrıca z-finder satın alabilirsiniz. Tavsiye edilenlerden biri Zacuto.

Bunun haricinde, kamera içi fotoğraf stili ayarlarıyla oynamanın, renk düzeltmesi yaparken biraz esneklik sağladığı söylemlerine sizde rastlamış olabilirsiniz “Flat your 5D” gibi. Prodüksyon şirketleri bedava indirip kameranızda kullanabileceğiniz yeni fotoğraf stilleri yapmaya başladılar. Örnek burda.Ama hangi koşulda hangi stili kullanmanın daha uygun olduğuna karar vermek kafa karıştırıcı hale gelebiliyor. Onun için natürel stilin üzerinde ufak oynamalar yapmanın en iyi sonucu verdiğine araştırma/denemeler sonucunda karar kıldım. Sharpness en solda yani 0, Contrast -3 ve Saturation -1’de kullanıyorum.

Son tavsiyem shutter hızını saniyede çektiğiniz kare sayısının iki katında kullanmak. Yani 25 kare çekiyorsanız shutter hızı 1/50sn olmalı. 30 kare çekiyorsanız 1/60sn. Yada iki katına en yakın rakam demeliyim sanırım çünkü 24 kare çekiyorsanız 1/48sn shutter hızı bulunmadığı için kamerada 1/50sn kullanmak zorundasınız. Daha hızlı shutter hızının kullanılabildiği durumlar olabilir ama yavaş asla kullanılmamalı. Bunun nedenini ve shutter hızıyla shutter açısının farkını bu konuyu daha fazla uzatmamak adına başka bir yazıda açıklamaya çalışacağım.

Sizlerinde deneyim/tavsiyelerinizi duymak isterim..

This entry was posted in vdslr and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply